MŁODZI MISTRZOWIE SKRZYPIEC.

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie zaprosiła 18 września na kolejny koncert odbywający się w cyklu „Koncerty w Parku Garbolewskiego” na Scenę Letnią. Co prawda aura spowodowała, że muzyczne spotkanie „Violino Solo” – podobnie, jak to sprzed tygodnia – zostało przeniesione do sali koncertowej szkoły, ale mimo to publiczność dopisała. Choć widzom trudno było wytrzymać ponad godzinę w maskach.

Na scenie wystąpili kandydaci na VI Międzynarodowy Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo. Konkurs ten upamiętnia wielkiego skrzypka polskiego, którego największe sukcesy przypadły na lata tuż powojenne. Artysta ten swój dyplom mistrzowski zrobił tuż przed wybuchem II wojny światowej. Lata 50. i 60. ubiegłego wieku to czas jego największych triumfów na scenach świata.

Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego ma za cel promowanie dokonań młodych skrzypków i przetarcie im drogi w artystycznej karierze.

Na scenie 18 września wystąpiło dwoje młodych skrzypków. Magdalena Rzechowska jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Natomiast Mateusz Izdebski uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Z. Brzeskiego, również w stolicy. Oboje kształcą swe umiejętności artystyczne pod kierunkiem prof. Magdaleny Szczepankowskiej, wybitnej skrzypaczki, byłej uczennicy prof. Tadeusza Wrońskiego. Obecnie koncertuje jako solistka i kameralistka różnych formacji m.in. koncertuje z Piotrem Hausenplasem (duet smyczkowy OTTOCORDE), Lechem Napierałą, Uki Ovaskainen’em. Jako przedstawicielka Ministerstwa Kultury eprezentowała polską kameralistykę na koncertach i festiwalach zagranicznych. Teraz jest profesorem klasy skrzypiec i kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie. Jej wychowankowie są laureatami wielu konkursów skrzypcowych i kameralnych. Z prezentowanymi w Sochaczewie uczniami wiąże wielkie nadzieje.

­– Magda to świetna skrzypaczka, bardzo sumienna i pracowita. Z kolei Mateusz to wybitny talent muzyczny. Zaczął naukę gry na skrzypcach jako kilkulatek. Teraz ma 13 lat i gra już jak profesjonalista. Jest niesamowicie zdolny i bardzo zafascynowany grą na skrzypcach – powiedziała po koncercie Magdalena Szczepankowska.

Młodzi skrzypkowie zaprezentowali nietuzinkowy program artystyczny. Magda Rzechowska zagrała w sumie 8 utworów, niezwykle trudnych i jednocześnie bardzo popularnych wśród mistrzów wiolinistyki. Były to m.in. wspaniale wykonane Kaprysy nr 23 Nicolo Paganiniego oraz Kaprys „La Cadenza” Henryka Wieniawskiego. Urzekła też niesamowitym pięknem z perfekcją grając „Kaprys polski” Grażyny Bacewicz. Publiczność gorąco oklaskiwała jej wykonanie Adagio i Fugi Jana Sebastiana Bacha z I sonaty g-moll na skrzypce solo.

Natomiast Mateusz Izdebski oczarował słuchaczy od pierwszych taktów Fantazji II G-dur Georga Philippa Telemanna. 13-letni skrzypek przedstawił 7 utworów. Również i on zagrał „Kaprys polski” Grażyny Bacewicz oraz Kaprys nr 23 Nicolo Paganiniego. Jednak największe brawa zdobył za utwór Nathana Milsteina – „Paganiniana”, gdzie wykazał się błyskotliwymi pasażami muzycznymi, wywołując entuzjazm publiczności.

­– Liczę na to, że moi uczniowie zostaną dostrzeżeni na konkursie i uzyskają wysokie noty jurorów. To już niebawem. Konkurs odbywa się w dniach 23-30 września w Warszawie – wspomniała Magdalena Szczepankowska.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz