Młodzi chcą zarobić na wakacje.

Okres wakacji to pora, gdy młodzi ludzie mają dużo wolnego czasu, a nie zawsze pieniądze na wakacyjne wojaże. Niektórzy wyjeżdżają na wypoczynek, inni spędzają przerwę od szkoły w domu. Spora część nastolatków oraz studentów podejmuje się sezonowej pracy. 

 Zacząć pracę powinno się szybko. Im wcześniej młody człowiek zapozna się z reżimem pracy i do niego przywyknie, tym lepiej. Wakacje są idealnym okresem, aby zapoznać się z systemem pracy, a przy okazji zarobić trochę pieniędzy na swoje wydatki.

  Osoba nieletnia a zatrudnienie  

 Znacznym utrudnieniem dla nastolatków poszukujących pracy może być wiek. W większości przypadków nie mogą oni podjąć pracy fizycznej. Jak stanowią przepisy Kodeksu Pracy, młodociany pracownik może wykonywać jedynie lekkie prace na podstawie umowy o pracę bądź zlecenia. Ponadto czas jego pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie, w przypadku osób poniżej 16 roku życia próg wynosi 6 godzin.

Inaczej wygląda sytuacja osób przyuczających się do określonego zawodu. W tym przypadku zakres ich obowiązków może być większy, ale musi obejmować określoną dziedzinę. Wiek osoby odbywającej praktyki musi przekraczać 16 lat. Wynagrodzenie, jakie otrzymuje młoda osoba, musi być zgodne z literą prawa i nie może być niższe niż ustawowa stawka minimalna. Podobnie jest w przypadku uczniów pełnoletnich oraz studentów.

– Stawki, jakie oferujemy uczniom pełnoletnim lub studentom, są   minimum takie, jak stanowią przepisy. Minimalna stawka krajowa, to wyznacznik przy ustalaniu pensji, nigdy nie schodzimy poniżej tego progu, a często oferujemy dużo wyższe stawki –mówi Monika Szyprowska-Jaumień z firmy MS Jobs.

  Gdzie szukać pracy 

 Oferty pracy można znaleźć niemal wszędzie. Młodzi ludzie najczęściej wybierają Internet, jako swoje źródło informacji. Mimo natłoku ofert, wielu młodych nie znajduje zatrudnienia. Oblegane są nieliczne branże, gdzie prym wiedzie praca sprzedawcy w sklepie, dostawcy pizzy oraz ostatnio bardzo popularne zatrudnienie w call center.

– W zeszłym roku mieliśmy o wiele większe zainteresowanie, jeśli chodzi o zatrudnienie sezonowe wśród młodych ludzi. Obecnie chętnych do podjęcia pracy jest bardzo mało. Zgłosiły się do nas 2 bądź 3 osoby. Nawet jeśli ktoś wyraża zainteresowanie zatrudnieniem, to skłonny jest do podjęcia pracy na dwa tygodnie, maksymalnie na miesiąc. Zdecydowanie brakuje osób skłonnych do pracy przez całe wakacje. Może to wynikać ze specyfiki branż, w jakich operujemy. Oferujemy głównie pracę fizyczną na stanowiskach pracowników magazynowych, pracowników produkcji bądź operatorów maszyn, na dłuższy okres niż 2 tygodnie. Często młodzi ludzie chcą zarobić tylko na wakacyjny wyjazd, a nie myślą o zdobywaniu doświadczenia zawodowego, dlatego nie szukają pracy na całe wakacje – poinformowała nas Monika Szyprowska-Jaumień z firmy MS Jobs.

Niestety pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie nie byli skłonni do udzielenia nam informacji o warunkach zatrudnienia młodych ludzi oraz o ofertach pracy dla młodzieży na terenie powiatu, jakie są dostępne. Być może nie mają na ten temat dostatecznej wiedzy?

  Z perspektywy młodych 

 Z formalnego punktu widzenia zasady zatrudnienia zdają się być klarowne. Jednak w praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej. Znalezienie odpowiedniej pracy oraz dogadanie się z pracodawcą może stanowić duże wyzwanie dla osoby stawiającej swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu.

– Często już od młodych oczekuje się doświadczenia w danej branży, pytanie tylko, jak je zdobyć? Prawda jest taka, że ciężko jest znaleźć interesującą ofertę pracy za uczciwe pieniądze, gdy dopiero wchodzimy w dorosłość. Mnie osobiście nudzi siedzenie za biurkiem, z kolei boję się pracy fizycznej. Natomiast znalezienie pracy w branżach takich jak gastronomia czy handel, jest niezwykle trudne. Chyba najpopularniejszym etatem dla ludzi w moim wieku jest sprzedawca. Jeśli chodzi o kwestie zatrudnienia i zarobków, to jestem świadoma, że będąc zatrudnionym jedynie na okres wakacji, najczęściej wiążemy się umową zleceniem. To motywuje do wyrobienia większej ilości godzin i zarobienia, no może ponad dwóch tysięcy – mówi Klaudia Cieślak, studentka.

Młodego człowieka podejmującego pracę czeka wiele wyzwań. Niestety nie zawsze są to pozytywne przeżycia. Zdarza się, że jest traktowany gorzej niż starsi i doświadczeni pracownicy.

– Mam przykre doświadczenie, gdzie traktowano mnie i innych nowozatrudnionych okropnie. Jak tanią siłę roboczą. Musieliśmy wykonywać prace o wiele przekraczającą próg naszych obowiązków, podczas gdy osoby starsze miały mniej pracy. Wiele pojedynczych sytuacji składało się na takie poczucie, że jest się gorszym i wykorzystywanym. Czasem podchodziło to pod mobbing. Nie można jednak pozwalać sobie na zastraszanie i trzeba pamiętać, że każdy ma prawo do wypowiedzenia – podsumowała Klaudia Cieślak.

  Wpływ pandemii 

 Koronawirus miał wpływ na cały rynek pracy. Wiele osób, jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, straciło zatrudnienie, w tym studenci i uczniowie dorabiający po godzinach. Pomoc ze strony rządu w pewnym stopniu załagodziła kryzys. Jednak nie każdemu z młodych pracowników przysługiwały dodatkowe świadczenia.

– Otrzymałam świadczenie postojowe, jednak kwota była bardzo niska. Wynikało to w głównej mierze z zaniedbań poczynionych przez mojego pracodawcę – dodaje Klaudia Cieślak.

Ponadto widać pewne luki na rynku pracy, w niektórych branżach ogłoszeń jest mniej, porównując to z analogicznym okresem w zeszłym roku.

– Pandemia zdecydowanie wpłynęła na branżę. Ofert pracy sezonowej jest mniej i tak jak już wspomniałam, zainteresowanych również brakuje. Jest zupełnie inaczej niż w zeszłym roku – podsumowuje Monika Szyprowska-Jaumień z firmy MS Jobs.

Wakacje w tym roku mogą być trudnym momentem na rozpoczęcie kariery zawodowej przez młodego człowieka. Jak się jednak okazuje, są miejsca, gdzie pracy nie brakuje. Należy mieć nadzieję, że do następnych wakacji sytuacja na rynku pracy się ustabilizuje.

Aleksander Szostak

Fot. pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz