Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada nowe zasady i kontrole.

fot.pixabay

Łukasz Szumowski ma nowy plan na ograniczenie transmisji koronawirusa. Po absolutnych rekordach w dobowym przyroście zakażeń zapowiedział kontrole w sklepach i rejestrację wesel. – Trzeba przypomnieć ludziom, jakie jest obowiązujące prawo – dodał.

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią Minister Zdrowia zapowiedział nowy plan, który miałyby pomóc w walce z Covid-19. – To właśnie wesela są często ogniskami koronawirusa, dlatego mają być one wkrótce rejestrowane.

Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel – zapowiedział. – Będzie można zrobić kontrolę, ile tych gości jest. W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego, to nie może być 300-400. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych – zaapelował na antenie szef resortu zdrowia.

Obecnie – jak mówił Szumowski – poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest jeszcze w Polsce wysoki, ale wszystko zależy od tego, „czy będziemy zachowywać się rozsądnie”. W radiowej Jedynce podkreślał więc po raz kolejny, że w kwestii noszenia maseczek „nie ma wymówek”, a już na pewno – przeciwskazań medycznych dla zasłaniania twarzy. Minister zdrowia przypomniał, że jeśli ktoś nie może lub nie chce nosić maseczki, powinien zaopatrzyć się w przyłbicę.

W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo – powiedział Szumowski.

 Koronawirus w odwrocie?

Przypomnijmy, że w Polsce w ostatnich dniach padały rekordy zakażeń koronawirusem. W sobotę Ministerstwo Zdrowia raportowało o 658 nowych przypadkach – to najwięcej od początku epidemii w naszym kraju. W niedzielę było ich już mniej, bo 548. Trzeba jednak podkreślić, że tej doby wykonano kilka tysięcy testów mniej.

W związku z pogarszającą się sytuacją jeszcze przed weekendem w Warszawie zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Tuż po obradach z dziennikarzami spotkał się rzecznik rządu Piotr Müller. – Na tę chwilę nie skłaniamy się ku wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, które miałyby obowiązywać w skali całego kraju – podkreślił. Mówił o tym również w niedzielę w Polskim Radiu rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar. – Jeśli będą wracać jakieś obostrzenia, restrykcje, będą one regionalne – powiedział.

źródło: radio zet

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz