Miliony dla sochaczewian.

W tym roku miejski samorząd przeznaczy na szeroko pojętą pomoc społeczną, skierowaną do mieszkańców Sochaczewa, kwotę prawie 50 milionów złotych. Choć gro tych środków zostało przeznaczonych na wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 Plus, to nie zapomniano o funduszach na kontynuowanie programów lojalnościowych i opiekę zdrowotną.

Obecnie na terenie miejskiego samorządu funkcjonuje pięć programów lojalnościowych, które mają za zadanie wzmacniać poczucie wspólnoty i zachęcać do osiedlania się na terenie Sochaczewa. Są to „Sochaczewska Karta Mieszkańca”, „Sochaczewska Kara Seniora”, „Sochaczewska Karta Rodziny”, „Sochaczew Weteranom” i „Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi”. I wszystkie one od samego początku, czyli 2016 roku, cieszą się niesłabnącą popularnością.

Podziękowania od samorządu

Z danych Urzędu Miejskiego wynika, że w ramach programów do 15 listopada zarejestrowano prawie 2800 wniosków złożonych przez mieszkańców Sochaczewa. Natomiast w obiegu funkcjonuje już 9997 aktywnych karty, w tym 2675 kart wydanych od stycznia tego roku. A to z kolei przekłada się na 2120 ulg dla dzieci korzystających z darmowej komunikacji miejskiej, 1162 ulg z tytułu przynależności do Programu Sochaczewska Karta Rodziny, 1907 ulg wynikających z Sochaczewskiej Karty Seniora 75 Plus, 298 ulg z Sochaczewską Kartą Seniora 65 Plus, 55 ulg dla Honorowych dawców Krwi oraz 17 dla zasłużonych dla zdrowia narodu i 22 ulgi dla weteranów.

U podstaw funkcjonowania programów leży przekonanie, że sochaczewianie od lat budują i utrzymują ze swych podatków infrastrukturę sportową, kulturalną, edukacyjną, transport publiczny, a przy kasie są tak samo traktowani, jak mieszkańcy spoza miasta. Chcąc to zmienić i docenić systemem zniżek mieszkańców dokładających się do utrzymania muzeum,
ZKM, lodowiska, basenu, Centrum Kultury czy klubów sportowych, stworzono system sochaczewskich programów lojalnościowych
– wyjaśnia Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Przypominając, że do otrzymania Karty Mieszkańca uprawniona jest każda osoba, która rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych i deklaruje w swoim zeznaniu podatkowym, że miejscem zamieszkania jest Sochaczew.

Natomiast sama Karta z zakodowanymi różnymi poziomami zniżek i uprawnień w ramach programów wydawana jest dla na okres 12 miesięcy, tylko seniorzy od 75 roku życia otrzymują karty bezterminowo – dodaje Joanna Kamińska.

W trosce o zdrowie

W tym roku nie zapomniano również o kontynuacji szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Zorganizowano m.in. akcję pod hasłem „Biała sobota/niedziela”, w ramach której przebadanych zostało 208 osób. Jej uczestnicy mogli bezpłatnie wykonać: badanie EKG, pomiar poziomu cholesterolu i glukozy, pomiar ciśnienia krwi, obliczanie wskaźnika BMI. Zostali zdiagnozowani pod kątem stwierdzenia ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, zawału mięśnia sercowego oraz dowiedzieli się, jak skomponować odpowiednio zbilansowaną dietę oraz w jaki sposób zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu i nadwadze. Na miejscu mogli również skonsultować wyniki badań u lekarza specjalisty oraz zasięgnąć porady u dietetyka.

W tym roku kontynuowano również akcję wczesnego wykrywania i profilaktyki raka piersi, z której do końca października skorzystało 899 mieszkanek Sochaczewa. Natomiast w darmowych szczepieniach przeciwko grypie wzięło udział 500 sochaczewskich seniorów. Warto także dodać, że dzięki organizacji na terenie miasta punktu poboru krwi, odbywającego się dwa razy miesiącu, mieszkańcy Sochaczewa oddali 239 850 mililitrów tego najcenniejszego leku.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz