Mikołajki tylko w sieci.

fot.pixabay

Tegoroczne miejskie mikołajki, przypadające 6 grudnia, choć oferowały wiele atrakcji, to jednak nie wszystkim przypadły one do gustu. Po prostu imprezy online wielu mieszkańcom się już przejadły i woleliby skromną imprezę, ale na żywo. Z drugiej jednak strony obecna sytuacja z pandemią nie zostawiła wyboru i zarówno w Sochaczewie, jak w pobliskim Kampinosie przygotowano tylko imprezy transmitowane w sieci.

– Początkowo, z braku innych możliwości, imprezy online były namiastką zabawy. Jednak każdy substytut nie jest tym, co oryginał. To tak, jak z kawą Inką, która nie jest prawdziwą kawą, tylko ją udaje. Po obejrzeniu iluś tam koncertów i wystaw w sieci, ma się tego nieco dość. Jest to nudne po prostu – stwierdza Adam, jeden z mieszkańców Sochaczewa.

Jego opinię podzielają inni mieszkańcy miasta i powiatu. Pani Jola z gminy Brochów z początku oglądała wszystkie koncerty i wystawy w sieci. Teraz twierdzi, że owszem ogląda, choć bez entuzjazmu.

– Nic nie zastąpi kontaktu na żywo, bezpośredniego. Ale to lepsze niż nic Zresztą nie wszyscy mają dobry sprzęt. A co z seniorami, którzy nie potrafią serfować w sieci? – pyta.

Mikołajkowy fajerwerk

 Niemałą grupę mieszkańców skusiły jednak prezentacje online przygotowane przez Kramnice Miejskie i Sochaczewskie Centrum Kultury. Prezentacja rozpoczęła się o godzinie 15.00 na facebookowej stronie urzędu miejskiego.

Świąteczna Strefa Dziecięcej Kreatywności „Artystyczne Kramnice” zaprosiła na Mikołajkową Orkiestrę. W niej czekało multum muzycznych niespodzianek. W koncercie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, przygotowując specjalny zestaw utworów dla św. Mikołaja. Były to kolędy zarówno śpiewane, jak i grane na różnych instrumentach. Zaprezentowane zostały też zajęcia gordonowskie „PA RA BAM”, w których były zabawy przy dźwiękach śpiewanek i rytmiczanek dla najmłodszych. Wszystko w świątecznym klimacie.

Następnie rozpoczął się barwny i pogodny Koncert Kolęd i Pastorałek przygotowany przez Sochaczewskie Centrum Kultury. Zaprezentowały się trzy zespoły. Na początek najmłodsi z Folklorka, przygotowani przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską, w barwnych strojach śpiewali nastrojowe świąteczne utwory. Potem ulubiony przez sochaczewian Mundurowy Zespół Muzyczno – Wokalny Patria, kierowany przez Arkadiusza Mamcarza.

– Bardzo żałuję, że nie mogę zobaczyć ich na żywo, jak w poprzednich latach. Także występującą po nich Camerata Mazovia, pod dyrekcją Artura Komorowskiego znacznie lepiej brzmi na sali lub w plenerze – zauważa pani Barbara.

Na koniec był świetny musical „Kryształowa Królowa Śniegu” z efektami specjalnymi, przestrzenną scenografią, piosenkami i pięknymi kostiumami. Klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena o Kaju, chłopcu, którego serce zostało zamienione w sopel lodu, i jego siostrze Gerdzie, prezentowała się wspaniale w takiej wersji.

Baśniowy Kampinos

Również w gminie Kampinos nie było tradycyjnych zabaw i imprez mikołajkowych. Na najmłodszych mieszkańców czekała jednak bożonarodzeniowa bajka w wersji online, przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kampinos we współpracy ze Studiem Artystycznym Arlekin.

Na stronie internetowej podanej przez bibliotekę można było o godzinie 15.00 obejrzeć spektakl „Świąteczne marzenia”.

Nie zapomniano także o dekoracjach świątecznych. A niebawem czekają wszystkich emocje Patrolu Świętego Mikołaja. 4 grudnia na facebooku na profilu Patrolu pojawił się album „Licytacja 2020”, gdzie są wystawione na aukcji przedmioty.

Finał licytacji 11 grudnia, czyli w piątek o godzinie 20.00. Wylicytowane przedmioty można będzie odebrać na patrolowym kiermaszu w niedzielę 13 grudnia w OSP Kampinos, lub po ustaleniu wysyłki. Dochód z licytacji przeznaczony jest na świąteczne prezenty dla potrzebujących dzieci z gminy Kampinos.

Jeszcze wybrać kartkę

 Z kolei mieszkańców powiatu sochaczewskiego czeka jeszcze Powiatowy Konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa 2020”, przygotowany online przez SCK. Zadaniem uczestników jest wykonanie świątecznej kartki według własnego projektu w dowolnej technice.

Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych – przedszkola i zerówki, klasa I-III, klasa IV-VI i klasa VII-VIII. Zeskanowane trzeba przesłać na adres: konkursy.sck@gmail.com. Organizator przewiduje nagrody rzeczowe i dyplomy. Z nadesłanych prac utworzona zostanie Świąteczna Galeria Kartek. Konkurs trwa do 10 grudnia. Wyniki opublikowane będą na facebooku 15 grudnia.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz