Mieszkańcy poczekają na punkt.

SONY DSC

SOCHACZEW Jak wynika z naszych informacji, fiaskiem zakończyły się dotychczasowe próby wyłonienia firmy, która na zlecenie miejskiego samorządu zorganizowałaby i prowadziła Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla mieszkańców Sochaczewa. Otóż na pierwszy przetarg, jak i na drugi nie wpłynęła żadna oferta. Jak nas poinformowano, miasto nie ma zamiaru zrezygnować i w tym tygodniu po raz trzeci zaprosi firmy do składania ofert.

Przypomnijmy, że konieczność ogłoszenia przetargu wynika z zakończenia działalności obecnego punktu, prowadzonego przez firmę Zebra na terenie byłego Chemitexu. Dodajmy, że firmy śmieciowe funkcjonujące na tym terenie mogą to robić jedynie do końca roku. Potem – na podstawie przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego byłych zakładów chemicznych – taka działalność będzie zakazana. Warto również przypomnieć o tym, że dotychczasowy PSZOK obsługiwał cały powiat sochaczewski. Tym razem tak się nie stanie, ponieważ samorządy nie mogły dojść pomiędzy sobą do porozumienia. A to z kolei oznacza, że same będą musiały takie punkty utworzyć na swoim terenie, co nakazuje im prawo.

Warto również wspomnieć o tym, że sprawa PSZOK była poruszana na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Otóż radny Adam Kloch zarzucił władzom miasta, że te zamiast wybudować punkt, zdecydowały się na zorganizowanie go przez firmę zewnętrzną. Zarzut ten jest zaskakujący, ponieważ radny powinien wiedzieć, że plany przestrzennego zagospodarowania dotyczące działek należących do miejskiego samorządu zabraniają lokalizacji na ich terenie instalacji związanych z gospodarką odpadami. Pozostaje jeszcze pytanie: skąd wziąć na to fundusze w sytuacji, gdy miasto – jak twierdzi sam radny i jego pozycyjni koledzy – nie posiada własnych dochodów, a prowadzone inwestycje są realizowane jedynie z kredytów, co powoduje wzrost zadłużenia. Jednak nawet gdyby dwie pierwsze przeszkody udało się ominąć, to pozostaje kwestia poparcia inwestycji przez radę, a w szczególności przez samego pomysłodawcę. Ten, przypomnijmy, podobnie jak i cała opozycja – nie poparł do tej pory żadnych inwestycji realizowanych przez miejski samorząd.

dot

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz