Miejsca pamięci – wystawa on-line.

Reklamy

Działające od ponad 20 lat na terenie powiatu sochaczewskiego Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, którego członkowie – rekonstruktorzy w mundurach historycznych Wojska Polskiego uświetniają swą obecnością i wspierają organizację wszystkich uroczystości o charakterze patriotycznym na terenie naszego powiatu.

Zorganizowało wyjątkową wystawę plenerową „Bitwa nad Bzurą 1939 – miejsca pamięci, kwatery i cmentarze wojenne”. Wydarzenie odbyło się w dniach od 11 do 15 listopada br., na terenie Osady Puszczańskiej w Tułowicach. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną bez udziału widzów, w zamian zrealizowano relację w postaci filmu dokumentalnego z wystawy, który od 19 listopada będzie można podziwiać na profilu facebookowym Stowarzyszenia.

Wystawa powstała w ramach szerszego, realizowanego przez Stowarzyszenie w roku 2020 projektu ,,Bitwa i pamięć – przewodnik Miejsc Pamięci Bitwy nad Bzurą 1939 r.”, którego głównym celem jest wydanie przez Stowarzyszenie MGH turystycznego przewodnika terenowego, opisującego miejsca pamięci, związane z Bitwą nad Bzurą 1939 r., na terenie powiatu sochaczewskiego. Działania te są dofinansowywane z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a merytorycznego wsparcia udzielili – IPN oddział w Łodzi oraz Polish Military Channel. Projekt jest ściśle powiązany z codzienną działalnością Stowarzyszenia, którego członkowie społecznie zajmują się cmentarzami wojskowymi na terenie powiatu sochaczewskiego z okresu I i II wojny światowej. Szczególną troską otaczają Miejsca Pamięci Narodowej związane z bohaterstwem żołnierzy Wojska Polskiego, walczącymi we wrześniu 1939 r.

Wystawa plenerowa „Bitwa nad Bzurą 1939 – miejsca pamięci, kwatery i cmentarze wojenne”   składała się z ekspozycji planszowej oraz sprzętu wojskowego. Udział w niej wzięli także rekonstruktorzy w mundurach historycznych Wojska Polskiego, żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą 1939 r., żeńskie oddziały PWK i OLK wraz z  uzbrojeniem i ekwipunkiem. Wśród rekonstruktorów prezentowali się m.in. członkowie Stowarzyszenia Tradycji 26 Dywizji Piechoty oraz rekonstruktorki z projektu, ,,Niepodległa jest Kobietą” oraz Wojciech Minczykow z artylerią. Zwieńczeniem był wieczorny Apel Pamięci poświęcony poległym bohaterom.

Jak zadeklarował prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty Jakub Wojewoda wystawa, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zostanie z pewnością zaprezentowana ponownie w plenerze wiosną 2021 r. A tymczasem zaprasza do oglądania jej on-line.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz