Miasto zasypie wąwóz.

W tym tygodniu powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie miejskiego samorządu dokona przebudowy ulicy 15 Sierpnia na odcinku od LO im. Fryderyka Chopina do skrzyżowania z ulicą Broniewskiego. Wyremontowanym odcinkiem przejedziemy 1 września przyszłego roku.

Rusza pierwszy etap przebudowy ulicy 15 Sierpnia. W ramach zaplanowanych prac wyremontowany zostanie odcinek 593 metrów między Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina a ulicą Broniewskiego. Plan zakłada przebudowę drogi, ułożenie chodników o łącznej długości ponad 750 m (158 m po lewej i 593 m po prawej stronie), wydzielenie dwustronnej ścieżki rowerowej o długości prawie 1200 m (1,5-metrowe pasy dla rowerów po obydwu stronach jezdni), przebudowę kanalizacji deszczowej na całej długości oraz czterech skrzyżowań. Wartość robót oszacowano na prawie 3,9 mln zł. Rząd wyłoży 2,7 mln, a wkład własny miasta wyniesie prawie 1,2 mln.

Miasto stara się także o środki zewnętrzne na przebudowę ulicy od Broniewskiego do obwodnicy. Na odcinku o długości 935 metrów drogi planowane jest ułożenie nowego chodnika, półtorametrowego pasa rowerowego po obydwu stronach jezdni, przebudowę prawie 350 metrów kanalizacji deszczowej, wykonanie zatok dla autobusów oraz miejsc postojowych. Te ostatnie zaprojektowano przed sklepami w rejonie ulicy Łuszczewskich. Miejsc ma być trzynaście, w tym jedno dla kierowców niepełnosprawnych.

Dodajmy, że w ramach zaplanowanej inwestycji zostanie również przebudowana sieć kanalizacji deszczowej znajdująca się w ciągu ulicy. W sumie zostanie położonych 1097,5 m bieżących kanalizacji. Płynąca nowym burzowcem woda będzie odprowadzana do nowego wylotu od Bzury, który zostanie wybudowany w wąwozie przy skrzyżowaniu ulicy 15 Sierpnia z Wojska Polskiego.

Jest to już drugie podejście do budowy w tym miejscu zrzutu wód opadowych do rzeki. Poprzednie zakończyło się fiaskiem, ponieważ koszt inwestycji przekraczał środki zarezerwowane na ten cel w budżecie miasta. Przypomnijmy, że kilka lat temu w wąwozie przy 15 Sierpnia planowano zamontowanie urządzenia oczyszczającego wody odprowadzane do rzeki przy okazji miano również zasypać parów. Nic jednak z tego nie wyszło. Powodem okazały się koszty właśnie tych ostatnich prac. Aby wyrównać jar do poziomu sąsiadujących z nim działek, było potrzeba, jak wyliczono, siedem tysięcy metrów sześciennych ziemi. Nikt jednak nie policzył, ile to będzie kosztowało. Kiedy otwarto oferty okazało się, że ta pozycja, to prawie jedna trzecia całych kosztów. Do zasypania jaru potrzebnych byłoby ponad tysiąc ciężarówek ziemi lub piachu. W sumie miało to kosztować 300 tysięcy złotych. Tymczasem tak wysokich kosztów można byłoby uniknąć, gdyby miejscy urzędnicy odpowiedzialni za inwestycję myśleli w szerszym zakresie. Otóż ziemię potrzebną na zasypanie parowu można było pozyskać za darmo z wykopów, w których układana była sieć sanitarna. Do czasu rozpoczęcia inwestycji można było ją składować na należącej do miasta działce na Polach Czerwonkowskich. Ale nikt o tym nie pomyślał. Jak będzie tym razem, o tym dowiem się w momencie otwarcia ofert, a to zaplanowano na 25 października.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz