Miasto utwardzi Ułanów.

Jeszcze w tym roku ulica Ułanów Jazłowieckich, biegnąca wzdłuż ogrodzenia nowej Komendy Powiatowej Policji, ma się zmienić w drogę z kanalizacją deszczową, chodnikiem i niemal dwudziestoma miejscami postojowymi. W najbliższych drogowych planach miasta jest również przebudowa trzech ulic na terenie dawnego Chemitexu.

Decyzja w sprawie nowego kształtu ulicy Ułanów Jazłowieckich zapadnie na sesji 3 marca, gdy radni rozpatrzą wniosek burmistrza o wydzielenie na to zadanie 775 tys. zł. Dziś ulica bardziej przypomina pasaż spacerowy – nieutwardzona, wąska, jakby wciśnięta między ogrodzenia młyna i KPP. Na dłuższym, około 130-metrowym fragmencie utwardzona jest tłuczniem, a na 70-metrowym odcinku od strony ul. Piłsudskiego kostką brukową. Korzystają z niej głównie mieszkańcy bloku JW. Construction, a przez pracowników okolicznych biur traktowana jest jak parking.

Więcej miejsc do parkowania

– Prace nad dokumentacją rozpoczęliśmy od wydzielenia pasa pod budowę tej drogi, bo ówczesny nie mieścił się w żadnych parametrach. Kilka metrów przestrzeni między ogrodzeniem młyna i budowanej wtedy komendy, gdzie z trudem mijały się dwa samochody, to zdecydowanie za mało, dlatego wydzieliliśmy geodezyjnie pas gruntu o szerokości około 15 metrów, co pozwoliło zaprojektować nie tylko ulicę, ale też chodnik oraz miejsca postojowe – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Docelowo jezdnia ma mieć 5 metrów szerokości i utwardzona zostanie kostką betonową. Od strony policji powstanie chodnik o zmiennej szerokości od 2 do 2,9 metra. Między rosnącymi tam drzewami projektantom udało się umieścić dziewiętnaście miejsc postojowych, w tym dwa oznaczone kopertą dla niepełnosprawnych.

– Prace obejmą odcinek około 130 metrów – od ulicy 1 Maja do granicy działki zajmowanej przez policję. Kostka w rejonie bloku JW. Construction jest w dobrym stanie i nie ma sensu jej zdejmować, zatem projektowana przez nas nawierzchnia drogi połączy się z już istniejącą – dodaje burmistrz.

Do przeniesienia będzie słup energetyczny, który w tej chwili znajduje się w pasie drogowym. Ulica zostanie odwodniona. Przed ułożeniem jezdni i chodników ekipy ułożą 110 metrów kanalizacji deszczowej, zbudują cztery studnie i cztery wpusty. Zadanie obejmie też przebudowę istniejących wjazdów na przyległe posesje. Co istotne, po zakończeniu prac, na początku i końcu ulicy kierowcy zobaczą znak „Strefa zamieszkania”, bo Ułanów Jazłowieckich ma pozostać drogą lokalną, którą do szkół i przedszkoli codziennie chodzi kilkaset dzieci. W takiej strefie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami, obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Ożywić Chemitex

Jeszcze wiosną tego roku powinniśmy poznać nazwę firmy, która zajmie się budową deszczówki i nawierzchni trzech ulic na terenie dawnego Chemitexu.

Jeszcze w marcu ogłosimy przetarg, by przed głównym sezonem budowlanym wyłonić wykonawcę tego wartego kilka milionów złotych zadania. Włókiennicza ma 770 metrów, Wiskozowa ponad 400, Chemiczna 380 metrów długości. Każdą chcemy odwodnić, utwardzić, by tereny dawnych zakładów chemicznych uatrakcyjnić dla potencjalnych inwestorów – mówi   Piotr Osiecki.

Plan zakłada, że sieć deszczowa powstanie jeszcze w tym roku, a nowa nawierzchnia ulic wiosną 2021. Pierwszy element robót to budowa deszczówki odprowadzającej wody opadowe oraz roztopowe z Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. W tym rejonie miasto zaplanowało ułożenie prawie 1800 metrów kanalizacji (kanał główny i boczne), montaż studni rewizyjnych, rozbiórkę ponad 360 metrów nieużywanej deszczówki i 235 metrów starej sieci wodociągowej. W drugim etapie budowlańcy utwardzą te drogi specjalnymi płytami ażurowymi pozwalającymi wodzie wsiąkać w ziemię.

Trzeba rozebrać stare chodniki i ułożyć nowe, usunąć zniszczone krawężniki, wyregulować studzienki, odtworzyć zjazdy, wykonać podbudowę jezdni, ułożyć na niej zbrojone płyty ażurowe pozwalające na ruch samochodów ciężarowych. Bez dobrego dojazdu obszar Chemitexu nie ożyje gospodarczo, a taki jest główny cel naszych działań – podsumowuje burmistrz.

UM Sochaczew

Fot.: UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz