Miasto rozkopie Chemitex.

 

Już na początku kwietnia powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie Urzędu Miejskiego przystąpi do realizacji kolejnego etapu inwestycji związanej z zagospodarowywaniem wód opadowych na terenie Sochaczewa. Tym razem prace będą prowadzone na terenie byłych zakładów chemicznych w Chodakowie.

Program zagospodarowania wód opadowych, który jest realizowany od ubiegłego roku przez miejski samorząd, to jedna z największych inwestycji ostatnich lat. Ma ona kosztować prawie 14 milionów złotych. Z czego 9 856 200 złotych, to środki zewnętrzne, jakie udało się pozyskać miastu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łapanie deszczu

Przypomnijmy, że projekt składa się z kilku elementów i obejmuje ułożenie kanalizacji deszczowej w ulicach: Parkowej, Grunwaldzkiej, Ogrodowej i Topolowej, oraz budowę zbiornika retencyjnego odbierającego wody opadowe i roztopowe z tych dróg.

Podobnie będzie w przypadku Rozłazowa, gdzie sieć burzowa powstanie w ulicach Płockiej i Łowickiej, a na terenie ZWiK zostanie wybudowany zbiornik retencyjny, do którego będzie trafiała woda z tego rejonu Sochaczewa.

Kolejny element inwestycji to zakup specjalistycznego pojazdu służącego do podlewania miejskich parków i trawników. Posłuży on również do odśnieżania alejek spacerowych. Do tego planowana jest przebudowa sieci na terenie byłych zakładów Chemitex. Powstanie ona w ulicach Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. Natomiast stara, zniszczona sieć pamiętająca czasy sprzed II Wojny Światowej zostanie rozebrana. Plan zakłada również utwardzenie byłych zakładowych ulic i połączenie ulicy Włókienniczej z ulicą Topolową, która także zostanie przebudowana.

Ożywić Chemitex

I właśnie miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy tej ostatniej inwestycji. Potrwa ona do końca października 2021 roku. Zwycięzca przetargu zostanie zobowiązany do wybudowania prawie dwóch kilometrów nowej sieci kanalizacji deszczowej: 770 metrów w ulicach Włókienniczej i Wiskozowej ponad 400, Chemicznej – 380 metrów długości. Do tego zostanie wybudowane nowe połączenie z burzowcem pod ulicą Wodociągową. To właśnie istniejącą w niej siecią będzie odprowadzany do Bzury nadmiar wód opadowych i roztopowych.

Po zakończeniu tych prac przyjdzie kolej na przebudowę istniejących na terenie Chemitexu ulic. Łącznie zostanie przebudowanych półtora kilometra byłych dróg zakładowych: Wiskozowa – 405 m, Włókiennicza – 770 m, a Chemiczna na odcinku 380 m. Zostaną one utwardzone ażurową nawierzchnią, przepuszczającą wodę. Plan przewiduje również połączenie ulicy Włókienniczej z ulicą Topolową, która także zostanie przebudowana.

Jak mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, prowadzone na terenie Chemitexu prace mają nie tylko na celu zagospodarowanie, a następnie wykorzystywanie podczas suszy wód opadowych.

Bez dobrego dojazdu i ulic obszar Chemitexu nie ożyje gospodarczo, a taki jest główny cel naszych działań – mówi burmistrz.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz