Miasto pomoże przedsiębiorcom.

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza miejski samorząd wprowadzi pakiet wsparcia dla lokalnych firm. Ma on na celu ochronę lokalnego rynku pracy przed kryzysem spowodowanym koronawirusem.

Jak już informowaliśmy, 20 marca Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, zapowiedział, że zaproponuje pakiet wsparcia miejskiego samorządu dla sochaczewskich firm, który ma chronić lokalny rynek pracy. Co prawda narzędzia, które mają być wprowadzone w życie nie są tak duże, jak te zaproponowane przez rząd, ale i tak będą stanowić znaczną pomoc dla lokalnych przedsiębiorców.

Jednak zanim wejdą one w życie, muszą być zatwierdzone przez miejskich radnych. Jak wynika z naszych informacji, na pewno poprą je radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Czy opozycja w radzie również jej poprze, tego dowiemy się podczas najbliższej sesji, która będzie pierwszą w historii miasta przeprowadzoną zdalnie.

Szczerze liczę, że podobnego wsparcia udzielą przedsiębiorcom również radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjni Samorządowcy – mówi Piotr Osiecki.

Umorzą podatki

Trudno jednak wyobrazić sobie, aby opozycja zagłosowała przeciwko proponowanej pomocy, czy – jak to robi do tej pory – wstrzymała się o głosu. Plan wparcia biznesu ma składać się z sześciu form. Pierwsza propozycja miasta dla firm, to umorzenie podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec. Przedsiębiorcy nie będą musieli udowadniać, że utracili płynność, bo zgodnie z interpretacją ministra finansów, tym, którzy musieli zaprzestać działalności, płynność finansowa pogorszyła się w sposób naturalny. Jak mówi burmistrz, to dość duża grupa przedsiębiorców, przede wszystkim z branży gastronomicznej, hotelarskiej, szeroko rozumianych usług.

– Osoby prawne, które zechcą skorzystać z umorzenia, złożą nam jedynie korektę deklaracji podatkowej, a osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – korektę informacji o wymiarze podatku uwzględniającą ten trzymiesięczny okres z zerowym podatkiem. Idziemy w kierunku szybkiej, prostej procedury – wyjaśnia Piotr Osiecki. Dodając, że wszystkim pozostałym podmiotom miasto proponuje przesunięcie do 30 września terminu płatności majowej i czerwcowej raty podatku od nieruchomości. Ma się to odbyć automatycznie i co ważne, bez żadnych odsetek czy innych dodatkowych kosztów.

O odroczenie płatności firmy będą mogły się ubiegać także w przypadku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Geotermii Mazowieckiej. Firmom korzystającym z ich usług, które złożą stosowny wniosek, spółki przesuną płatności faktur za kwiecień, maj i czerwiec aż do 30 września. Także i w tym przypadku nie będą naliczane odsetki czy inne koszty.

Deklaracja podtrzymana

Ale na tym nie koniec ulg. Gdyż część z nich będzie dotyczyć obniżenia czynszów w lokalach, które przedsiębiorcy wynajmują od miasta. Przypomnijmy, że była to pierwsza deklaracja burmistrza dotycząca pomocy lokalnym firmom. Została ona złożona już 20 marca.

Podtrzymuję tę deklarację. Przedsiębiorcy, którzy musieli zaprzestać działalności, będą mieli obniżony o 99 procent czynsz za kwiecień, maj i czerwiec. Taką rekomendację przekazałem dyrektorom podległych mi jednostek, którzy komercyjnie wynajmują lokale lub pomieszczenia. Cieszę się także, że w ogólnopolskich przepisach o tarczy antykryzysowej pojawił się zapis o przesunięciu o trzy miesiące terminu wnoszenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Oznacza to, że podmioty prowadzące działalność na terenach miejskich, posiadanych w użytkowaniu wieczystym, wnoszą opłatę z tego tytułu do końca czerwca – stwierdza Piotr Osiecki. Dodając, że część ulg, umorzeń, nowych terminów płatności już funkcjonuje. Inne natomiast czekają na decyzję rady. Te już obowiązujące, to nowe terminy opłat za wieczyste użytkowanie, już obowiązują. Podobnie jest z firmami, które wynajmują lokale od MOSiR, ZGK czy SCK, które mogą już rozmawiać o obniżonym czynszu, bo zalecenie burmistrza w tej sprawie znane jest już ich dyrektorom.

Natomiast w sprawie umorzeń podatkowych i przesunięcia terminu płatności podatku od nieruchomości muszą wypowiedzieć się radni zatem, jeśli ten pakiet zyska ich akceptację, to tuż po sesji, którą planujemy zwołać w pierwszej połowie maja, na portalu sochaczew.pl pojawi się specjalna zakładka „Sochaczewska tarcza antykryzysowa”, gdzie przedsiębiorcy znajdą dokładny opis każdej propozycji, a także wzory wniosków i deklaracji, jakie należy złożyć, by skutecznie skorzystać z pomocy miasta, podległych mu spółek i zakładów – wyjaśnia burmistrz. Dodając, że zachęca również do korzystania z możliwości, jakie istnieją w Sochaczewie od lat. A te dotyczą rozkładania na raty zobowiązań podatkowych, ich przesuwanie na dogodny termin, zawieszanie terminów płatności i częściowe umorzenia. Należy jednak przypomnieć, że w tych przypadkach wniosek jest analizowany indywidualnie.

Nie będzie cięć

Przy okazji warto również dodać, że wbrew wcześniejszym informacjom docierającym do nas z Urzędu Miejskiego, miasto nie zamierza rezygnować z zaplanowanych na ten rok inwestycji w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

Na tę chwilę nie ma takich planów. Ale obserwuję rozwój sytuacji, wpływy oraz koszty działania samorządu i dopuszczam myśl, że trzeba będzie skorygować tegoroczne plany. Miasto jest swego rodzaju przedsiębiorstwem, ma określone źródła dochodów i jeśli jedno źródło wysycha, trzeba działać, by uniknąć kłopotów. A warto zauważyć, że z samego podatku PIT w budżecie na 2020 rok zapisaliśmy ponad 44 mln zł wpływów. Jeśli ubytek w tym punkcie sięgnie 10 procent, musimy szukać prawie pięciomilionowych oszczędności. Niestety mamy do czynienia z niespotykaną dotąd sytuacją, więc i plany inwestycyjne zapewne będą musiały ustąpić miejsca walce o naszą gospodarkę. Na szczęście kondycja budżetu jest dobra, z roku 2019 zostały wolne środki, nie ruszaliśmy tych pieniędzy, więc mamy przygotowaną poduszkę finansową. Na razie nie musimy wykonywać drastycznych cięć – wyjaśnia Piotr Osiecki

Jerzy Szostak/UM

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz