Miasto kupi figurę.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Radni wyrazili zgodę na pokorycie kosztów zawiązanych z nieodpłatnym nabyciem przez miejski samorząd działki o powierzchni 32 m kw. przy ulicy Traugutta. Znajduje się na niej figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Do tej pory jedno z najstarszych miejsc kultu było we władaniu sąsiadującej z nim Wspólnoty Mieszkaniowej. Przekazanie miastu terenu pozwoli na właściwe utrzymanie i wyeksponowanie miejsca kultu, które jest zarazem jednym z najstarszych zabytków Sochaczewa. Figura powstała prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku i ścierają się w niej wpływy późnego baroku i klasycyzmu. Natomiast sama kolumna, na której jest usadowiona, powstała w połowie lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to figura trafiła w to miejsce. Przedtem stała tuż przy skrzyżowaniu Traugutta z uliczką prowadzącą na tył pawilonu PSS Społem. Jej przeniesienie było spowodowane wybudowaniem w tym miejscu dużego pawilonu handlowego, w czym – jak przekonywały ówczesne komunistyczne władze Sochaczewa – figura przeszkadzała.

Dodajmy, że kilka lat temu miasto wydzieliło ze swojego budżetu 18,5 tysięcy złotych na remont figury. Pomnik został oczyszczony z brudu. Uzupełniono także ubytki powstałe w wyniku ostrzału podczas walk o Sochaczew we wrześniu 1939 roku.

dot

Fot.: pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz