MEDYCYNA ALTERNATYWNA.

Mianem medycyny alternatywnej obdarza się wszystkie terapie pozostające w mniejszej lub większej opozycji do medycyny klasycznej.

W przeciwieństwie jednak do znaczenia słowa „alternatywna” w kulturze, w sztuce medycznej nie powinno się ono kojarzyć ze zbuntowaną nastolatką, lecz raczej z sędziwą matroną. Bowiem najważniejszą cechą alternatywnych metod leczenia jest to, że czerpią z wiedzy i przekazów pokoleń, sięgając nawet do tajemnic lekarzy starożytnych Chin, Indii, czy Egiptu.

Metody mają tyluż wyznawców, co przeciwników. Świat lekarski odnosi się do nich na ogół z lekceważeniem, a moc działania przypisuje co najwyżej efektowi placebo.

Ale paradoksalnie, z biegiem lat i rozwojem nauki ataki są coraz mniej agresywne. Mimo braku racjonalnych dowodów na skuteczność medycyny alternatywnej. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niektóre metody za wspomagające leczenie, a zabiegi są refundowane przez ubezpieczalnie.

Medycyna alternatywna opiera się na całościowym, holistycznym podejściu do człowieka – celem leczenia ma być zlikwidowanie przyczyny schorzenia i powrót do stanu pełnej harmonii.

Liczy się kondycja psychiczna chorego, jego wiara w uzdrowienie, gotowość do zmiany trybu życia i duchowego rozwoju. Tego wszystkiego nie oferuje pacjentowi medycyna klasyczna, skupiona na wyleczeniu chorego organu za wszelką cenę i w jak najkrótszym czasie.

Ponadto alternatywne metody leczenia są naturalne, a to, co naturalne, zawsze wydaje się bardziej przyjazne człowiekowi.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz