Mazowsze w Niepokalanowie – koncert kolęd on line.

9 stycznia w niepokalanowskiej bazylice odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Mazowsze.

Ze względu na pandemię i panujące ograniczenia w koncercie nie mogła uczestniczyć publiczność. Można go było natomiast wysłuchać na żywo w Radiu Niepokalanów lub obejrzeć na kanale NIEPKALANOW.TV. W programie koncertu znalazły się utwory dobrze znane słuchaczom, bez których trudno wyobrazić sobie rodzinne świętowanie. Mazowszańskie kolędy od lat towarzyszą wigiliom w polskich domach, są również słuchane w okresie noworocznym. W muzyce polskich kolęd można znaleźć fragmenty melodii ludowych – przede wszystkim, tanecznych takich jak: oberki, mazurki, polonezy czy krakowiaki, które są stale obecne w repertuarze „Mazowsza”.

Kochani, wkroczyliśmy w 2021 rok z wielką nadzieją na lepsze jutro, śpiewając dla Was kolędy. Czy słyszeliście radość w naszych głosach? Kolędy to ważna część naszego repertuaru. (…) Dziękujemy, że kolędowaliście dzisiaj tak licznie z nami, w swoich domach. Dla „Mazowsza” ten pandemiczny czas, to czas próby. Bo czym jest zespół bez publiczności? Wasze piękne komentarze płynące z całej Polski oraz z wielu stron świata (…) pozwalają nam wytrwać w oczekiwaniu na lepsze jutro, kiedy w końcu będziemy mogli spotkać się z Wami w salach koncertowych. Na to musimy jednak jeszcze chwilę poczekać. Dzisiaj chcielibyśmy podziękować za ciepłe przyjęcie Ojcom Franciszkanom, którzy gościli nas w przepięknej Bazylice pw. Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie – czytamy na facebookowym profilu Zespołu. Chórem i orkiestrą dyrygował maestro Jacek Boniecki, a koncert poprowadził Zbigniew Kułagowski.

Wydarzenie to wpisuje się w rozpoczęcie obchodów 100-lecia powstania „Rycerza Niepokalanej”. W piątek 8 stycznia – w 127. rocznicę urodzin św. Maksymiliana Kolbego – o godzinie 18.00 została odprawiona Msza Św. rozpoczynająca czas przygotowań do tej wielkiej rocznicy. Pod przewodnictwem wikariusza Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Mirosława Bartosa wierni modlili się w intencji dzieła, jakim jest „Rycerz Niepokalanej”, za wszystkich czytelników, tak zmarłych jak i żyjących, a także o dalszy rozwój pisma, które zapoczątkował św. Maksymilian. Według zamysłu św. Maksymiliana miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” miał być „organem Rycerstwa Niepokalanej” założonego w 1917 roku w Rzymie.  Czasopismo ma formować świadomość i pobożność członków Rycerstwa. Obecnie miesięcznik ukazuje się w nakładzie ponad 40 tys. egzemplarzy i jest dostępny zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej. Ponadto na życzenie czytelników od lutego 2021 roku planowane jest uruchomienie platformy, na której pismo będzie dostępne w wersji audio.

Przypomnijmy, że Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii. 28 maja 1941 r. został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dwa miesiące później ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego przez esesmanów na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., zamordowany zastrzykiem fenolu w podziemiach tzw. Bloku Śmierci. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., zaś jego kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II 10 października 1982 r. W 1999 r. został ogłoszony przez papieża patronem honorowych dawców krwi.

źródło: UG Teresin

Foto: Krzysztof Sitkowski, www.facebook.com/zespolmazowsze

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz