Mazowsze pomogło gminom.

W Urzędzie Gminy w Sochaczewie odbyło się w czwartek 23 lipca uroczyste podpisanie umów o dofinansowaniu dla gmin z powiatu sochaczewskiego i warszawskiego zachodniego. Gminy otrzymały na swe przedsięwzięcia z budżetu województwa mazowieckiego łącznie ponad 6,3 mln złotych, z czego prawie 3,8 mln złotych to dofinansowanie samorządu województwa w ramach programu #Mazowszepomaga.

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego oraz z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2020.

W spotkaniu wzięli udział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Adam Orliński, radny województwa mazowieckiego oraz zaproszeni przedstawiciele gmin.

W cieniu podziału

Przed wręczeniem symbolicznych czeków Adam Strruzik przedstawił, w jaki sposób brane były pod uwagę wnioski gmin starających się o inwestycje. Zwrócono szczególną uwagę na doinwestowanie strażnic OSP oraz rozpoczęte inwestycje na poprawę jakości powietrza. W tym momencie zaznaczono, że prawie 3,8 mln złotych przekazane zostało na remont szkoły w Gawłowie oraz modernizację remizy OSP w Młodzieszynie. Te dwa przedsięwzięcia były, jak podkreślił marszałek Struzik, najbardziej oczekiwanymi przez lokalne społeczności. Spotkanie odbywało się jednak w cieniu zapowiadanego podziału województwa mazowieckiego – na metropolię warszawską oraz resztę Mazowsza.

­– ­Sprawa podziału nie ma sensu i jest działaniem ściśle politycznym. To wcale nie pomoże powiatom i gminom. Okręg warszawski sobie da radę i zapłaci nawet większe janosikowe, ale niewiele z tego trafi do gmin. Teraz dzięki temu, co daje Warszawa do budżetu województwa, możemy wspierać biedniejsze gminy Mazowsza. Potem budżet bez Warszawy będzie mniejszy. To nie służy naszemu regionowi i jest szkodliwe ze względu gospodarczego i ekonomicznego. Ponadto pozostaje kwestia podziału majątku spółek, jak choćby Kolei Mazowieckich, kwestie zadłużeń szpitali. Trzeba już opracować dwa oddzielne programy regionalne dla Unii Europejskiej i te nowe mogą nie spotkać się z aprobatą urzędników unijnych i zostać odrzucone jako nie mające uzasadnienia ekonomicznego – mówił Adam Struzik.

Jego stanowisko poparł Adam Orliński, wskazując na to, że około 73 procent mieszkańców województwa mazowieckiego nie chce nowych podziałów z czystej wygody i uniknięcia zamieszania.

­– Po prostu taki podział, to nie tylko administracyjny chaos, ale też problem dla mieszkańców, którzy uważają, że nie jest to nikomu potrzebne i wiele życiowych spraw im pokomplikuje –­ dodaje Adam Orliński, zaznaczając, że taka pomoc jak dotacje, zmniejszy się w znacznym stopniu. Okrojone Mazowsze będzie miało znacznie mniejszy budżet, a to, co zostanie przydzielone mu odgórnie, uderzy w najsłabsze gminy, których szanse na dotacje zmaleją.

Obecnie 80 procent wpływów Mazowsza to podatek CIT. Z tego ponad 87 procent generuje Warszawa i okoliczne powiaty – 79 procent pochodzi z samej Warszawy, a 8,7 procent z podwarszawskich powiatów. Budżet Mazowsza na 2020 rok wyniósł aż 3,7 mld złotych. Jak zatem za 13 procent dotychczasowych wpływów z CIT utrzymać region?

Ponadto po podziale Mazowsze miałoby do utrzymania 76 procent kilometrów obecnie nadzorowanych dróg i blisko połowę szpitali i instytucji kultury. Wyższe obciążenia metropolii szły by na cały kraj, w nieznacznym stopniu tylko na Mazowsze.

Zyskały gminy

Póki co, 9 gmin z powiatu sochaczewskiego i warszawskiego zachodniego zyskało spore pieniądze na swoje inwestycje. Najwięcej uzyskała gmina Sochaczew, bo aż 3 mln złotych na rozbudowę i remont budynku SP w Gawłowie. Wszystkie gminy dostały też po 20 tys. złotych na przeprowadzenie remontów remiz strażackich. Wyremontowane zostaną one w Dachowej, Witkowicach, Młodzieszynie, Śladowie, Giżycach, Kozłowie Szlacheckim oraz Teresinie. Ponadto z uzyskanych dotacji w gminach i Sochaczewie zostaną przeprowadzone indywidualne inwentaryzacje źródeł ciepła.

Najwięcej na ten cel dostało miasto Sochaczew, bo aż 197 tys. złotych. Gminy Rybno i Teresin po około 132 tys. złotych. Z kolei Nowa Sucha – 95,5 tys. złotych, Brochów – około 80 tys. złotych, Młodzieszyn – 120 tys. złotych, a Iłów 65,8 tys. złotych.

Na wsparcie infrastruktury sportowej zyskały dwie gminy – Izabelin i Baranów. Ich przedstawiciele podpisali umowy na dofinansowanie dwóch dużych obiektów sportowych. Dostały po 90 tys. złotych. Izabelin dostał pieniądze na Skate Park, a Baranów na modernizację boiska w Cegłowie.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz