Maseczki powróciły na ulice.

fot. Pixabay

Coraz więcej przypadków zachorowań na covid-19 na terenie naszego powiatu odnotowuje sochaczewskich sanepid. Sytuacja jest już tak zła, że w Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie otwarto specjalny oddział dla chorych na koronawirusa.

 Takiego wzrostu liczby zachorowań na covid-19 nie odnotowano na terenie powiatu sochaczewskiego od początku epidemii. Jak wynika z danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sochaczewie, pod koniec ubiegłego tygodnia liczba osób z terenu powiatu sochaczewskiego, u których stwierdzono koronawirusa, wyniosła już 289, z czego 21 było hospitalizowanych.

 Wzrost zachorowań

Wzrosła także liczba mieszkańców objętych kwarantanną domową i wyniosła 885, a objętych izolacją domową zostało 57 mieszkańców. Z kolei nadzór epidemiologiczny sprawowano nad 11 osobami. Pocieszające jest natomiast to, że mamy 205 ozdrowieńców. Należy również dodać, że w ubiegłym tygodniu nie odnotowano żadnego przypadku zgonu spowodowanego wirusem. Jednak od początku pandemii na terenie powiatu sochaczewskiego zmarło już do tej pory 9 osób.

Po raz kolejny odnotowano również ogniska wirusa w szkołach, tym razem w Szkole Podstawowej w Rybnie. Wirus wykryto u jednego z jej pracowników, co z kolei spowodowało, że kwarantanną objęto 92 osoby, w tym 86 uczniów, 4 pracowników administracyjnych i 2 nauczycieli.

Lawinowy wzrost zachorowań na covid-19 na terenie naszego powiatu spowodował, że decyzją wojewody mazowieckiego w sochaczewskim szpitalu w ubiegłym tygodniu otworzono tzw. oddział covidovy, który dysponuje 23 łóżkami. Powstał on przy oddziale chorób wewnętrznych, od którego oddzielony jest specjalnymi śluzami. Jak wynika z naszych informacji, zaledwie w ciągu dwóch dni na oddział trafiło 20 pacjentów.

 Maseczki wróciły

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa stała się już tak drastyczna, że od soboty 10 października rząd zdecydował objąć żółtą strefą obszar całej Polski, a dodatkowo część powiatów i miast, w których stwierdzono dużą liczbę zakażeń, znalazło się w strefie czerwonej. Co prawda powiat sochaczewski się w niej nie znalazł, jednak jeżeli nie zmienimy swoich zachowań, to wkrótce tam trafimy.

Aby tak się nie stało, musimy przestrzegać nałożonych na mieszkańców strefy żółtej obowiązków i nakazów. A te dotyczą zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli w sklepach, autobusach, pociągach, instytucjach, urzędach oraz na ulicy. Obowiązek ten dotyczy także  jazdy samochodem, w przypadku gdy przewozimy nim osoby, z  którymi nie mieszkamy.

Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Pamiętajmy o tym, że w ramach tzw. „zera tolerancji” osoby niestosujące się do zakrywania ust i nosa, będą karane przez policję mandatami w wysokości 500 złotych. Policjanci mogą również w takim przypadku skierować zawiadomienia o popełnianych wykroczeniach do sanepidu, a wtedy kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze. Z tym tylko, że musimy tam zachować tzw. dystans społeczny, czyli 1,5 metra odległości od najbliższej osoby.

Zakaz tańców

Ale to nie koniec ograniczeń. W przypadku wydarzeń sportowych i kulturalnych będzie obowiązywało ograniczenie liczby miejsc dla publiczności do 25 procent pojemności trybun lub widowni. Analogicznie działać będą kina, które będą mogły sprzedać bilety tylko na co czwarty fotel.

Wrócą limity dla powierzchni lokalów w zależności od rodzaju świadczonych usług: 1 osoba na 4 m kw. w przypadku gastronomii; 1 osoba na 7 m kw. w siłowniach; 1 osoba na 10 m kw. w wesołych miasteczkach i parkach rozrywki. Od 17 października obowiązywał będzie także limit dotyczący liczby uczestników na weselach i uroczystościach rodzinnych do 75 osób, nie licząc obsługi. Z kolei w przypadku pozostałych imprez i spotkań do 100 osób, z tym, że liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw. Natomiast w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach na terenie kraju nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m. Natomiast od czwartku, 15 października, zostaną wprowadzone w sklepach, aptekach, drogeriach dla osób powyżej 60 roku życia tzw. godziny dla seniorów, będą one obowiązywać od 10.00 do  12.00.

Zdrowy rozsądek

Noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie chroni przed zakażeniem koronawirusem i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych: higieną rąk, zasadami ochrony podczas kaszlu i kichania. A przede wszystkim unikajmy dużych skupisk ludzi oraz zachowajmy zdrowy rozsądek w trosce o zdrowie swoje i najbliższych.

Pamiętajmy również o tym, aby przed dezynfekcją rąk nie dotykać: oczu, nosa i ust. Warto także zainstalować na swoim telefonie aplikację Stop Covid – ProteGO Safe. To aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc, zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób.  Można ją pobrać na stronie: www.gov.pl/web/protegosafe.

Natomiast od piątku, 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.

W wiadomości SMS znajdziemy link do specjalnej zakładki na stronie www.gov.pl/koronawirus. Dzięki temu szybko sprawdzimy, jakie obostrzenia będą obowiązywać w naszym powiecie.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz