Marszałek przekaże szkołom sprzęt do nauki zdalnej.

Jak poinformował urząd marszałkowski, siedemnaście szkół z subregionu żyrardowskiego wkrótce otrzyma od samorządu Mazowsza sprzęt komputerowy. Jego zakup dokonany będzie w ramach projektu wspierania uczniów i szkół w czasie covid oraz związanych z nim lekcji zdalnych.

W subregionie żyrardowskim sprzęt otrzymają m.in Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego i Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Sochaczewie. Zestawy trafią także do podstawówek w Kozłowie Biskupim, Młodzieszynie, Feliksowie i Brochowie. Każda z nich wzbogaci się o osiem zestawów komputerowych z oprogramowaniem, trzynaście laptopów, dwanaście tabletów, trzynaście drukarek laserowych oraz jedno urządzenie wielofunkcyjne.

Projekt jest realizowany na całym Mazowszu. Bierze w nim udział 236 placówek prowadzonych przez samorządy miejskie, gminne i powiatowe. W sumie do pracowni trafi: 1888 zestawów komputerowych, 3068 laptopów, 2832 tablety, 3068 drukarek laserowych i 236 urządzeń wielofunkcyjnych. Ponadto w ramach projektu urząd marszałkowski zorganizuje szkolenia dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej przy użyciu zakupionego sprzętu i oprogramowania. Dodatkowe wsparcie otrzymają także uczniowie (w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami), którzy nie posiadają warunków technicznych do uczestniczenia w zdalnych zajęciach lekcyjnych. Będzie ono polegało na wyposażeniu ich w urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz zapewnieniu im dostępu do Internetu.

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Adam Orliński zauważa, że realizacja tego projektu to ogromne wsparcie nie tylko dla szkół, ale też samorządów.
– Pandemia odbiła się na wszystkich dziedzinach życia. To trudna i nietypowa sytuacja także dla samorządów, które stanęły przed ogromnym logistycznym i finansowym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa czy dostosowanie edukacji do panujących obecnie warunków. Wiemy, że nie jest łatwo, dlatego postanowiliśmy im pomóc w zakupie sprzętu komputerowego do szkół, a tym samym ułatwić uczniom i nauczycielom prowadzenie nauki w systemie zdalnym – mówi Adam Orliński.

Projekt jest wdrażany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego wartość to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE, ponad 5,2 mln zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego a 1,7 mln zł z budżetu państwa.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz