Malujące Ewy w dobie pandemii.

Fot. Blanka Krzemińska

W Galerii Trakt przy Sochaczewskim Centrum Kultury, 4 marca otwarta została wystawa z cyklu „Malujące Ewy”. To była już 13. edycja tego przeglądu twórczości kobiet z terenu powiatu sochaczewskiego. Tym razem tematem wystawy było zdanie „Życie jest piękne”.

Tematyka tegorocznego cyklu, to nie tylko nawiązanie do słynnego włoskiego filmu o optymistycznym przesłaniu, ale także bardzo aktualna myśl w dobie pandemii. To radość ze wszystkich przejawów życia, jak stwierdza jedna z uczestniczek wystawy. Nie chodziło więc tylko o kwestie zachwytu nad otaczającą rzeczywistością, ale też zaprezentowanie szerokiego wachlarza tego, co zaciekawiło i przyciągnęło uwagę artystek. Jest zatem piękno przyrody, życia rodzinnego, zwykłe codzienne zachwycenia tym, co czują i odbierają kobiety z uroków życia.

W tym roku swoje prace zaprezentowały: Anna Matusiak, Danuta Sawa, Katarzyna Kwiatkowska, Jolanta Małczak, Beata Skrzypczyk-Pękała, Barbara Jachimowicz, Grażyna Gatys, Anna Sobierajska, Wanda Barwińska, Elżbieta Duńska, Ewelina Wasilewska, Blanka Krzemińska oraz Bożena Kalkowska.

Wystawę otworzyła Marta Wasilewska – kierownik sekcji twórczości przestrzennej i sztuk pięknych w SCK. Niestety wernisaż odbył się bez udziału publiczności, z uwagi obowiązujący reżim sanitarny. Były tylko obecne panie, które wykonały prace na wystawę. Każda z nich otrzymała od organizatora artystyczny upominek, wykonany w nowej pracowni SCK – CNC Art oraz pamiątkowy dyplom. Jolanta Małczak przedstawiła nie tylko własne obrazy, ale też wiersz, który specjalnie na tę okoliczność napisała.

Mimo ograniczeń była to pierwsza od ponad roku możliwość spotkania się uczestniczek cyklu „Malujące Ewy” i porozmawiania o sztuce i artystycznych pomysłach, inspiracjach i planach na najbliższe miesiące.

Spotkanie było wspaniałe, pełne pomysłów i nacechowane serdecznością. Choć odbywało się w cieniu pandemii, bo część z nas zaliczyła już covida, to tchnęło optymizmem – podsumowała Jolanta Małczak.

Większość pań stwierdziła, że bardzo brakowało tych spotkań i ucieszyły się z możliwości uczestniczenia w wernisażu. Po uroczystości artystki zaproszone zostały na seans filmowy w ramach Kina dla Kobiet.

Publiczność wystawę „Życie jest piękne” można oglądać w Galerii Trakt w SCK do 12 kwietnia. W dni powszednie w godzinach 8.00-20.00, a w weekendy w godzinach 15.00-20.00).

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz