Latem dopną Trojanowską.

Wszystko wskazuje na to, że termin zakończenia remontu trzeciego odcinka ulicy Trojanowskiej zostanie dotrzymany. Został on wyznaczony na 31 lipca. Natomiast w czerwcu powinna zakończyć się przebudowa drogi przebiegającej przez las w Kożuszkach Parceli.

 W ubiegłym tygodniu firma Strabag zakończyła prace związane z układaniem pierwszej warstwy tłucznia, mającego stanowić podłoże nowej jezdni ulicy Trojanowskiej. Ułożono również kanalizację deszczową, a w tym tygodniu wykonawca inwestycji przystąpi prawdopodobnie do układania krawężników przyszłej jezdni. Prace prowadzone są na odcinku od ulicy Przylasek do granic Sochaczewa.

 Koniec wybojów

Trwająca obecnie przebudowa Trojanowskiej, trzeci i ostatni etap remontu jednej z głównych ulic Sochaczewa, którego zarządcą jest starostwo powiatowe. W poprzednich latach, przy współpracy z miejskim samorządem oraz dzięki rządowemu wsparciu, kosztem prawie 11 milionów złotych wyremontowano kompletnie zniszczoną ulicę od skrzyżowania z Al. 600 -lecia do ulicy Przylasek. Nie tylko wzmocniono i wymieniono samą nawierzchnię. W ramach prowadzonych inwestycji wybudowano chodniki, ścieżki rowerowe oraz zatoki postojowe, zarówno dla autobusów, jak i samochodów. Ułożono również kanalizację deszczową oraz nową sieć energetyczną.

Natomiast obecnie prace są prowadzone przez firmę Strabag na fragmencie ulicy o długości 686 metrów. A koszt inwestycji wyniesie 2 274 172 zł, a połowa tych środków pochodzi z dotacji, jaką powiat otrzymał z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Jednak ich otrzymanie nie było wcale takie proste.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego naboru wniosek o wsparcie finansowe inwestycji został odrzucony przez wojewodę mazowieckiego. Powodem była zbyt mała liczba punktów. Co wydawało się zaskakujące, zważywszy, że do tej pory wojewoda przeznaczył na remont Trojanowskiej prawie 7 milionów złotych, i właśnie takie inwestycje, które były rozłożone na etapy, miały być najwyżej punktowane.

Dodajmy, że podobnie potraktowano wnioski innych samorządów. Co z kolei spowodowało, że lista rekomendowanych inwestycji wojewody nie została podpisana przez ministra infrastruktury. Ten, jak wynika z naszych informacji, zlecił jej ponowną weryfikację przez nowego wojewodę. I dopiero wtedy okazało się, że sochaczewskie starostwo może liczyć na wsparcie w dokończenie remontu Trojanowskiej.

Dzięki tej decyzji do 31 lipca ulica zyska nie tylko nową nawierzchnię, przystosowaną do dużych obciążeń. W planach jest również budowa ścieżki rowerowej, jednostronnego chodnika oraz kanalizacji deszczowej.

Równa jak stół

Co prawda na czas remontu Trojanowskiej starostwo wytyczyło objazdy, ale jeden z nich, ten prowadzący przez las w Kożuszkach Parceli, został w ubiegłym tygodniu zamknięty. Powodem jest remont, na który mieszkańcy Kożuszek Parceli czekali od lat.

To najgorsza droga w gminie, ale najpóźniej do połowy czerwca zostanie ona całkowicie przebudowana. Inwestycja miała być realizowana w ubiegłym roku. Jednak z powodu zawirowań związanych z ustalaniem ostatecznej listy wojewody dotyczącej dofinansowania remontów dróg z budżetu państwa, przetarg na wyłonienie wykonawcy udało nam się rozstrzygnąć dopiero pod koniec roku. Potem przyszła zima, która nie jest dobrym czasem na prowadzenie prac drogowych – powiedział nam Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew. Jak dodaje, prace związane z przebudową drogi już się rozpoczęły i powinny zakończyć się najpóźniej w połowie czerwca. Koszt inwestycji to prawie 1,5 miliona złotych, z czego 50 procent to dofinansowanie, jakie gmina otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych. Otrzymane środki oraz wkład własny pozwolą na przebudowę drogi, która otrzyma nawierzchnię przystosowaną do dużych obciążeń. Zostanie ona również poszerzona. W planach jest także wybudowanie odwodnienia oraz przebudowa przepustu nad strumieniem.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz