Latem brak atrakcji.

Tegoroczne lato upływa w muzeach powiatu sochaczewskiego niezwykle pracowicie. Po okresie zamknięcia placówek kultury z powodu pandemii koronawirusa muzea wróciły do pracy i pomimo rygorów sanitarnych nie narzekają na brak odwiedzających.

– Cieszy nas to, że przy braku innych atrakcji, takich jak koncerty czy imprezy masowe, muzea nadal pracują i można zwiedzać wystawy i uczestniczyć, jak w przypadku Muzeum Kolei Wąskotorowej, w przejażdżkach pociągiem retro do stacji w Tułowicach. Cieszy, że choć namiastka tych imprez się odbywa – mówi pani Halina, jedna z warszawianek, która wybrała się z rodziną na weekendowe zwiedzanie okolic Sochaczewa.

Obok Muzeum Kolei rodzina zwiedziła Żelazową Wolę i nie zapomniała także o Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Recitale i wystawa

Miłośnicy historii XIX wieku oraz Fryderyka Chopina przybywają tłumnie do jego Muzeum w Żelazowej Woli. Nie brakuje słuchaczy na sobotnich i niedzielnych koncertach, które ruszyły z początkiem wakacji. Sporo jak zwykle gości zagranicznych, w tym Japończyków.

W sobotnich koncertach w Żelazowej Woli prezentują się młodzi pianiści. Natomiast w niedzielnych uznane gwiazdy z kraju i ze świata.

W ostatni weekend zaprezentowali się Zbigniew Rabo i Marcin Wieczorek. Pierwszy z nich to profesor sztuk muzycznych, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, z którą do dziś jest związany. Artysta ma w swoim repertuarze ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego dokonań znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters” w Belgii, jak też kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Zbigniew Rabo jest jurorem w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie, Chopin Competition in Asia w Japonii, jak też Konkursu o stypendia Fundacji Yamaha.

W niedzielnym koncercie zaprezentował mazurki, balladę, walca i nokturn. O godzinie 15.00 w niedzielę muzyk zagrał na instrumencie historycznym (Erard z 1838 roku). Kto nie miał okazji być, może usłyszeć ten recital na kanale youtube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na Facebooku.

Z kolei Marcin Wieczorek jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wielokrotnym laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. pierwszej nagrody w konkursie „La Palma d’Oro” we Włoszech oraz na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Młody artysta przestawił etiudę C-dur, balladę, nokturn i scherzo. Również ten koncert jest w sieci dla fanów muzyki chopinowskiej. Kolejne występy w najbliższy weekend.

Cały czas można w Muzeum w Żelazowej Woli oglądać wystawę prac malarskich Jerzego Dudy Gracza, poświęconą muzyce Fryderyka Chopina. Cieszy się ona ogromnym powodzeniem.

Z historii miasta i kolei

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej w okresie wakacji otwiera swe podwoje od wtorku do piątku, w godzinach 10.00 do 14.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00. Część turystów narzeka, że szkoda, że w weekendy Muzeum nie działa dłużej, choćby o godzinę.

Ogromnym powodzeniem cieszy się w nim ostatnia wystawa „Z dziejów Sochaczewa”, która miała swą premierę w czerwcu. Szczególnie przyciągają uwagę ostatnie nabytki odkryte w czasie prac wykopaliskowych przy wzgórzu zamkowym.

Niesłabnące powodzenie ma skansen przedstawiający broń zmechanizowaną – czołgi, samolot i wozy pancerne. Niedawno, bo przez dwa tygodnie lipca, można było w muzeum oglądać replikę tankietki TKS użyczonej przez Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Był to gąsienicowy, lekki czołg, który pod koniec lat 20. ub. wieku był na wyposażeniu polskiej armii. Tankietki były najliczniej używanym wozem podczas kampanii 1939 roku w Polsce i były bardzo skuteczne w walce. W latach 1931-1939 wyprodukowano ich około 570 sztuk.

Miłośnicy kolei cieszą się nie tylko zwiedzaniem skansenu starych wagonów i lokomotyw, ale także, co jest największą atrakcją, wycieczką do Osady Puszczańskiej. Co prawda pandemia spowodowała, że na przejazdy trzeba rezerwować online z wyprzedzeniem ale nie brakuje chętnych. Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00. W środy można korzystać z bezpłatnego zwiedzania.

Pociąg retro kursuje w sierpniu – 7-8-9 sierpnia, 14 sierpnia i 16 sierpnia, 21, 22, 23 sierpnia oraz 28, 29 i 30 sierpnia. Co warte podkreślenia, można na wycieczkę koleją zabrać swego psa. Trzeba mieć tylko smycz, kaganiec i aktualną kartę szczepień. Sami pasażerowie skazani są na maski i przyłbice. Pociąg zabiera maksymalnie 140 osób.

– Mimo tych utrudnień, to nadal jest atrakcja, na którą bardzo czekaliśmy i choć trzeba było wcześniej rezerwować wyjazd, udało się nam – mówi pan Adam ze Śląska, który wybrał się na wakacyjną wyprawę z rodziną.

Bogumiła Nowak

fot. Muzeum Fryderyka Chopina

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz