Książki na kwarantannie.

fot.pixabay

Prawie wszystkie biblioteki na terenie powiatu sochaczewskiego i ich filie biblioteczne otworzyły swe podwoje dla czytelników. Część z placówek udało się otworzyć jeszcze przed weekendem. Pozostałe wystartowały w poniedziałek, 11 maja. Tylko nieliczne są zamknięte, jednak i one też niebawem otworzą się dla czytelników.

– Po tak długim okresie przerwy z radością witamy naszych czytelników. Wcześniej wielu zasypywało nas pytaniami, kiedy będzie można wymienić książki. Nie wszystkim odpowiada audioteka i czytanie w sieci. Mamy wielu czytelników, którzy przywiązani są do tradycyjnej formy druku i tego im najbardziej brakowało. W tej grupie jest wielu starszych ludzi, dla których czytanie to forma rozrywki i spędzania wolnego czasu na emeryturze – wspomniała Hanna Jażdżyk, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

Sochaczewska biblioteka ma swoje oddziały w gminach, a te mają też filie terenowe. Na wsiach, jak zauważają bibliotekarze, ich placówki to jedyne miejsca kontaktu z kulturą. W gminach to jest nie tylko czytanie książek i prasy, ale też spotkania z ciekawymi ludźmi i towarzyszące imprezy.

Z dystansem i kwarantanną

Powrót, po prawie dwóch miesiącach przerwy, jest więc wyczekiwany i zapewne biblioteki będą przez pierwsze dni oblegane.

– Ludzie chcą czytać, uczestniczyć w kulturze i dość mają izolowania. Są tym zirytowani i zmęczeni – stwierdza jedna z mieszkanek Sochaczewa.

Jednak powrót do bibliotek obwarowany jest wieloma ograniczeniami. Punkty wypożyczeń, czyli biurka w drzwiach zabezpieczone są ekranami ochronnymi z pleksi lub folii. Bibliotekarze zaś środkami ochrony osobistej w postaci maseczek, przyłbic, rękawiczek. Czytelnikom zaleca się także stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób i punktu wydawania książek. Na razie nie będzie normalnego dostępu do półek. Książki można zamawiać telefonicznie, mailowo, a odbierać w godzinach otwarcia placówek. Każda zwrócona książka będzie przechodzić 10-14 -dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie nie będzie można tych pozycji odebrać.

Skrócone zostały też   godziny pracy w niektórych placówkach na czas epidemii. W bibliotekach na terenie powiatu sochaczewskiego ustalone są więc nowe godziny otwarcia oraz limity obsługi. Przedłużone są też terminy zwrotów – do czasu pełnego otwarcia bibliotek. Nie wszyscy bowiem muszą teraz oddawać książki przy ograniczonym trybie. Kary za nieterminowy zwrot nie będą więc naliczane przez miesiąc od pełnego otwarcia placówek.

Każda z bibliotek wypracowała sobie też własne regulacje, dające poczucie pełnego bezpieczeństwa czytelnikom i pracownikom, zarówno pod względem ilości osób, jak i zabezpieczeń.

Maski i rękawiczki

Najwcześniej ruszyła Gminna Biblioteka Publiczna w Brochowie i jej filia w Śladowie, bo już 4 maja otworzyła się dla czytelników. Zapewniła od razu przyjmowanie zwrotów i możliwość wypożyczenia, ale bez dostępu do półek. Biblioteka w Brochowie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a filia w Śladowie od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-12.00.

Natomiast Biblioteka Publiczna w Teresinie oraz filie przy Dworcu To.Kultura i Szymanowie otwarte są – od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. W placówce jednocześnie mogą przebywać trzy osoby, czyli bibliotekarz i dwóch użytkowników, w tym dziecko zaliczane jest jako pełna osoba. Na terenie biblioteki wymagane są maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe. Przed wejściem należy zdezynfekować dłonie. Nie ma dostępu do półek, usług kserowania, ani korzystania z komputerów. Tych usług, póki co nie ma żadna biblioteka na terenie powiatu sochaczewskiego.

Gminna Biblioteka Publiczna w Młodzieszynie wznowiła swoją działalność 11 maja. Poza brakiem dostępu do półek z książkami i prasą, do placówki jednorazowo może wejść tylko jedna osoba zabezpieczona w maseczkę i rękawiczki.

Z kolei biblioteka w Rybnie ruszyła zaraz po zamontowaniu płyt pleksi na wejściu – 7 maja. Czytelnicy nie mają również dostępu do księgozbiorów i pomieszczeń bibliotecznych, mogą tylko oddać książki i wypożyczyć nowe. Można je zamawiać telefonicznie, mailem, poprzez facebook i po umówieniu terminu odbierać je w godzinach otwarcia biblioteki. Na razie biblioteka pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.

 Zamknięte i odwołane

Dla wielu czytelników najsmutniejsze jest to, że do odwołania w bibliotekach nie będą się odbywały żadne spotkania autorskie, imprezy i wydarzenia towarzyszące, jak na przykład wernisaże plastyczne. Zamknięte są czytelnie oraz kawiarenki komputerowe. Nie ma też możliwości korzystania z toalet w budynkach bibliotek.

Obecnie nieczynna jest Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie. Od 4 do 24 maja odbywa się w niej inwentaryzacja. Nieczynna jest też Biblioteka Publiczna w gminie Kampinos, gdyż oczekują tam na ustalenie wytycznych Powiatowej Inspekcji Sanitarnej z Ożarowa Mazowieckiego.

Póki co nie ma informacji, czy dla czytelników otworzyła się biblioteka w Nowej Suchej. Podobnie brak informacji na temat tego, czy oddziały biblioteczne w gminie Sochaczew – w Kątach, Wyczółkach i Wymysłowie otworzyły się 11 maja. Czy też czytelnicy po nowe lektury muszą wyprawić się do Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

Fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz