Królowie poszli do żłóbka.

Fot. UG Teresin
Reklamy

 W tym roku w większości miast i wsi nie odbyły się tradycyjne Orszaki Trzech Króli . Powodem tego była pandemia i zakaz większych zgromadzeń, w tym również religijnych, które zostały ograniczone do określonej liczby osób. W kościele w Szymanowie zdecydowano, by 6 stycznia poszedł IX mini Orszak Trzech Króli. Organizatorzy dopasowali formę do limitów i wymagań sanitarnych.

Uroczystość rozpoczęła się mszą o godzinie 11.30, której przewodniczył proboszcz Robert Sierpniak. W trakcie tej mszy wystąpił chór parafialny pod kierunkiem Szymona Kawki. Wykonał on kolędy. Również z repertuarem świątecznym zaraz po mszy wystąpili uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej.

Po przekazaniu błogosławieństwa pojawili się Trzej Królowie z darami przyniesionymi dla Pana Jezusa. Przed ołtarzem powstała betlejemska stajenka. Dzieci były przebrane za Marię z dzieciątkiem i Józefem oraz pastuszków i aniołów. Uczestnicy wykonywali kolędy i bożonarodzeniowe pastorałki. W trakcie występu można było usłyszeć takie utwory jak „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy się Chrystus rodzi” oraz „Wśród nocnej ciszy”.

Na koniec swego występu dzieci i obecni w kościele uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Zwieńczeniem koncertu był występ chóru parafialnego. Podczas ostatniej kolędy „Mędrcy świata Monarchowie” – Królowie, pasterze i aniołowie oddali pokłon narodzonemu w stajence Chrystusowi.

­– Mimo trudnej sytuacji organizatorom udało się kolejny raz przybliżyć tajemnicę Narodzenia Chrystusa i kultywować staropolski obyczaj śpiewania kolęd. Parafianie przy zachowaniu środków ostrożności uczestniczyli w tym wydarzeniu i włączyli się w przygotowanie uroczystości. Szczególne podziękowanie należą się siostrze Adrianie, która była pomysłodawczynią takiego wydarzenia i zebrała chętne dzieci do śpiewania, jak również księdzu proboszczowi. Dziękujemy też Szymonowi Kawce, który przygotował dzieci i był odpowiedzialny za akompaniament, a rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie strojów – mówi jedna z uczestniczek mini Orszaku.

Wszyscy liczą, że za rok, jubileuszowy X Orszak Trzech Króli ruszy już tłumnie i bez pandemicznych ograniczeń.

Oprac. BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz