KOSMETYKI DLA SKÓRY.

Wraz ze wzrostem uprzemysłowienia i zanieczyszczenia środowiska naturalnego wzrasta występowanie chorób alergicznych, zwłaszcza dotyczących skóry. Coraz częściej spotyka się problem skóry nadmiernie wrażliwej.

Używając tego terminu, mamy na myśli stan braku tolerancji na większość kosmetyków, zarówno tych nakładanych na skórę, jak i myjących.

Większość osób z chorobami alergicznymi, tj. atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, pokrzywką kontaktową oraz trądzikiem różowatym, ma skórę wrażliwą. Dotyczy to również osób z wypryskiem łojotokowym i trądzikiem zwyczajnym. Pod wpływem stosowanych zwykłych kosmetyków często następuje u nich zaostrzenie procesu chorobowego.

Istnieje również grupa osób, u których objawy nietolerancji kosmetyków rozwijają się bez poprzedzającego stanu chorobowego. Występuje zazwyczaj odczucie dyskomfortu po zastosowaniu preparatu, czasem tym symptomom może towarzyszyć lekki rumień. Objawy zwykle występują już po kilku minutach od użycia kosmetyku. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są konserwanty, środki zapachowe i alkohol.

Odpowiedzią na te problemy jest powstanie dermokosmetyków, czyli kosmetyków dermatologicznych. Są one przeznaczone dla wszystkich: zarówno dla pacjentów z chorobami skóry, jak i dla osób zdrowych.

Dermokosmetyki powstają z myślą o precyzyjnie określonych typach skóry, bądź dolegliwościach. Oprócz funkcji kosmetycznych mają za zadanie wspomagać leczenie chorób skóry. Zawierają składniki o potwierdzonym w wielu badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych działaniu łagodzącym lub leczniczym. Produkuje się je w sterylnych warunkach, testuje na skórze wrażliwej. Nie zawierają substancji mogących wywoływać uczulenia. Są pozbawione substancji zapachowych i bezbarwne. W składzie mają minimalną ilość bezpiecznych konserwantów. Są produkowane na bazie wód termalnych.

Działają ochronnie, przeciwzapalnie i kojąco. Produkty te są dostępne zazwyczaj w aptekach.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz