Konsultacje Komisji Europejskiej: Chcesz likwidacji podziału na czas zimowy i letni? Tu możesz zagłosować w tej sprawie.

Komisja Europejska zapytała mieszkańców państw Unii, czy chcą likwidacji podziału czasu na zimowy i letni. Konsultacje społeczne trwają do 16 sierpnia. Obywatele i organizacje mogą wypowiedzieć się w tej sprawie w internetowej ankiecie.

W krajach Unii przesuwamy zegarki o godzinę do przodu zmieniając czas z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca. Cofamy czas w ostatnią niedzielę października.

Pierwsze pytanie, jakie zadaje Komisja Europejska na swojej stronie internetowej w ramach konsultacji, brzmi: „Jakie są Państwa ogólne doświadczenia związane z przechodzeniem z czasu zimowego na czas letni  i z czasu letniego na czas zimowy?”.

Następnie można powiedzieć, czy chce się, aby w dalszym ciągu obowiązywały zmiany czasu i z jakiego powodu; do wyboru m.in. sprawa poboru energii, bezpieczeństwa, zdrowia, zajęć rekreacyjnych wieczorem i funkcjonowania rynku unijnego.

KE pyta również obywateli, jaki wpływ na ich życie miałaby ewentualna zmiana oraz czy woleliby, aby zostały zimowy czy letni czas.

Wyrazić swoje zdanie można pod tym adresem.

Pomysł zmiany czasu, który miał zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zgłoszono po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. Jako pierwsze, w 1916 roku, wprowadziły je Austro-Węgry oraz Cesarstwo Niemieckie. W Polsce zmiana czasu jest wprowadzona „na stałe” od 1983 roku. Wcześniej obowiązywała w latach: 1919, 1945-49, 1957-64, 1977-1981.

Zmiana czasu jest regulowana na poziomie europejskim od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, obecnie reguluje ją unijna Dyrektywa 2000/84/EC.

Konsultacje społeczne są częścią oceny dyrektywy, o którą prosili KE m.in. obywatele i państwa członkowskie O rezygnację z podziału czasu na zimowy i letni zaapelowała Finlandia. Litwa natomiast zaproponowała, aby dopasować istniejący system do różnic geograficznych. W lutym Parlament Europejski zagłosował za ponowną ewaluacją zmiany czasu.

W Polsce o zniesienie zmiany czasu apeluje Polskie Stronnictwo Ludowe. W 2017 roku przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która miała zakończyć przesuwanie zegarków w Polsce. Do tej pory polski parlament się nią nie zajął.

źródło: polsatnews.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz