Koniec wolności kur i gęsi.

Po kilku miesiącach skończyła się możliwość wypuszczania drobiu poza kurniki. Główny lekarz weterynarii zaleca trzymać ptactwo domowe w zamknięciu i odizolowaniu od tego dzikiego. Powodem jest zagrożenie wystąpienia u drobiu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Informacja głównego lekarza weterynarii ukazała się parę dni temu i została również udostępniona w gminach powiatu sochaczewskiego. Główny lekarz weterynarii przypomina władzom lokalnym o konieczności prowadzenia akcji informacyjnej oraz spotkań i szkoleń. I to zarówno wśród posiadaczy drobiu, jak również właścicieli ferm i przedstawicieli organizacji branżowych hodowców drobiu.
Przypomina się też także, że wciąż obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
O czym muszą pamiętać hodowcy? Głównie o tym, aby karmienie i pojenie drobiu odbywało się w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie ma dostępu dzikie ptactwo. Drób musi być przetrzymywany na ogrodzonej przestrzeni. Również pasza powinna być zamknięta i szczelnie przykryta. Ponadto nie można poić ptaków wodą z otwartych zbiorników, czyli jezior, sadzawek i rzek. Objawem choroby, jak sygnalizują weterynarze, może być zmniejszenie ilości składanych jaj i nagłe padnięcia. Inne ptactwo, jak np. gołębie, także musi być izolowane od dzikich ptaków.
Ponadto przy obsłudze trzeba przestrzegać zasad higieny i pilnować, by nikt z zewnątrz nie miał kontaktu z drobiem. Najlepiej więc trzymać ptactwo zamknięte, w szczelnych i odpowiednio zabezpieczonych budynkach inwentarskich. Główny lekarz weterynarii zaleca, jeśli ma się kury lub gęsi, przypomina też, aby nie dokarmiać dzikich ptaków na terenie swych gospodarstw. O wszelkich niepokojących zmianach trzeba jak najszybciej zawiadamiać powiatowego lekarza weterynarii.
Informacje związane z grypą ptaków można uzyskać w GIW pod numerami telefonów: (22) 623 10 65,  623 27 80,  623 13 56 lub wysyłając pytanie na adres: aipytania@wetgiw.gov.pl. Zaś na terenie naszego powiatu w Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Sochaczewie – (46) 862 84 53.
Na razie nie ma co wpadać w panikę, ale trzeba cały czas zwracać baczną uwagę na to, co się dzieje z naszym domowym ptactwem i przestrzegać zaleceń odnośnie trzymania i karmienia drobiu – mówi jeden z lekarzy weterynarii.
Rolnicy jednak nie są zachwyceni nowymi, a właściwie znanymi już wcześniej wytycznymi GIS. Wskazują, że to niesamowicie utrudnia im życie.
Jeśli ktoś ma duże gospodarstwo, to jakoś sobie daje radę. Gorzej jak ma się dwie – trzy kurki i parkę gęsi czy kaczek. To staje się wtedy problemem – zauważa mieszkanka jednej z wsi w okolicach Sochaczewa.
BN
 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz