Koniec sezonu ciuchci.

Jeszcze tylko kilka dni i zakończy się tegoroczny sezon turystyczny w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. W tym roku kolej retro rozpoczęła swoje turystyczne przejazdy 29 maja, czyli o ponad miesiąc później niż zwykle.

Powodem były ograniczenia z powodu pandemii. Ostatni przejazd w tym sezonie będzie w sobotę, 24 października. Wystawy i skansen muzealny są dostępne nadal przez cały rok.

Zakończenie sezonu turystycznego nie oznacza, że nie będzie czynne Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Sporadycznie też będą organizowane krótsze przejazdy np. do Chodakowa i z powrotem, jak również do Tułowic np. na Mikołajki, przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w czasie ferii zimowych. Takie imprezy są praktykowane w Muzeum zimą i wczesną wiosną, choć niezbyt często.

Finał z piknikiem

– Kończący się sezon był dla nas wyjątkowo trudny. Z powodu pandemii Covid-19 termin inauguracji został przesunięty z 25 kwietnia na 29 maja. Ponadto, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pasażerom, zmniejszyliśmy o połowę liczbę sprzedawanych biletów. To spowodowało, że nie wszyscy chętni mogli się załapać się na przejazdy koleją retro. Z przykrością musieliśmy czasem odmówić, z powodu rygorów sanitarnych – wspomniał Grzegorz Kropiak, kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Ostatnia w tym roku wycieczka pociągiem retro, połączona będzie z tradycyjnym piknikiem w Tułowicach. Jak przystało na finał, program jest bardzo bogaty w liczne atrakcje dla najmłodszych.

O godzinie 10.00 krótka część oficjalna, przypominająca tradycje i osiągnięcia Muzeum, a także propozycje muzealne w okresie jesienno-zimowym. Bardzo efektownie zapowiada się tradycyjna parada muzealnych pojazdów szynowych, o których poza pokazem przejazdów opowiedziana będzie historia. O godzinie 11.00 zaplanowany jest odjazd retro koleją do Tułowic. Na miejscu, w Osadzie Puszczańskiej czeka na uczestników piknik z ogniskiem i atrakcjami dla najmłodszych. Będą tradycyjne kiełbaski z ogniska, grill i gorące napoje na rozgrzewkę. Odjazd do Sochaczewa nastąpi o godzinie 14.14. Po przyjeździe od 15.20 do 15.35 jest możliwość zwiedzania wystaw muzealnych. Dodatkowo oprowadzanie z przewodnikiem po niedostępnych na co dzień pomieszczeniach dawnej poczekalni dworcowej i posterunku dyżurnego ruchu. Ta część to najdawniejsze muzealne obiekty, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w użytkowaniu przez pasażerów kolei.

Bilety na wycieczkę pociągiem retro 24 października są dostępne na stronie http://bit.ly/retro_24_10_2020.

Wyprawy do Puszczy

Jednak nie tylko na finał sezonu można rezerwować miejsca. Chętni mogą jeszcze skorzystać z ostatniego pełnego weekendu wycieczkowego, czyli październikowego przejazdu koleją w sobotę 17 października i w niedzielę 18 października. W ten weekend będzie nie mniej atrakcyjnie. Już od godziny 9.50 zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Jednak w tym dniu przewodnik oprowadzi tylko po skansenie. O 10.30 zaplanowany jest odjazd pociągu z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego. Pociąg dotrze tam tuż przed południem.

Na uczestników wycieczki czeka prawie godzinny spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej. Potem przejazd do Tułowic, gdzie od 12.34 do 14.14 czeka na wszystkich piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Uczestnicy mogą zabrać ze sobą prowiant lub zakupić go w punkcie gastronomicznym. Powrót do Sochaczewa przed godziną 16.00.

Ceny biletów na pociąg retro: normalny – 29 złotych, ulgowy – 23 złote, bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 9 złotych, na dodatkowy przewóz roweru – 11 złotych. Istnieje też możliwość zabrania psa za darmo – potrzebna tylko aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz – bez względu na wielkość psa.

Warto zaznaczyć, że w dniach 17, 18 i 24 października pociąg będzie prowadzony przez lokomotywę parową. To zwykle dla amatorów dawnej kolei jest dodatkowym atutem, przejechać się takim historycznym pociągiem.

Nadal obowiązują zalecenia pandemiczne. W związku z tym obsługa pociągu będzie wskazywała miejsca w pociągu. Nie ma więc możliwości zarezerwowania ich według preferencji. Liczba miejsc w pociągu jest zmniejszona do 140 osób. Stąd trzeba je wcześniej sobie zarezerwować online. Przed odjazdem możliwy będzie zakup, o ile w kasie zostaną jakieś bilety.

W związku z pandemią pasażerowie muszą mieć maseczki bądź przyłbice. Cały czas w pociągu dostępny jest płyn dezynfekujący.

Kasa Muzeum czynna w godzinach otwarcia muzeum tel. +48 46 862 59 75, e- mail: rezerwacja@stacjamuzeum.pl

Bogumiła Nowak

Fot. Małgorzata Kazur (Stacja Muzem)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz