Koncerty chopinowskie.

Choć trwa pandemia, to jednak odbywają się koncerty chopinowskie w Żelazowej Woli i jest możliwość zwiedzania tego muzeum oraz uczestniczenia w zajęciach przez młodych melomanów. Oczywiście charakter tych zajęć jest odmienny i obowiązują restrykcje sanitarne, takie jak dezynfekcje, maski i dystanse. Rodzicom przypomina się też o tym, że w warsztatach mogą uczestniczyć wyłącznie zdrowe dzieci oraz te, które nie miały styczności z zakażonymi.

W ostatnią sobotę, 9 października w Żelazowej Woli odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Sobotnie Recitale Chopinowskie. Koncerty z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina odbyły się o godzinie 12.00 i 15.00. Wystąpiła Katarzyna Gołofit studentka Conservatorio di musica „Claudio Monteverdi” w Bolzano oraz laureatka drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt. Zagrała m.in. etiudę, walca, mazurka i balladę. Południowy recital był transmitowany na kanale You Tube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na Facebooku dla tych, którzy nie mogli przybyć, a chcieli usłyszeć występ.

We wszystkie soboty października w godzinach od 14.00 do 16.30 z przerwą na koncert o 15.00 można zwiedzać Muzeum. W każdą sobotę i niedzielę w sali kinowej DUFC o 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30 i 15.00 w ramach „Wprowadzenia do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli” prezentowane są losy rodziny Chopinów, dzieje oficyny i parku w XX wieku, a także najważniejsze eksponaty prezentowane na wystawie stałej. Wejście w cenie biletu do Muzeum.

Od połowy października wracają zajęcia stacjonarne dla najmłodszych melomanów. Na początek spotkanie „Co mi w duszy gra” i „Mała Akademia Muzyki Polskiej”. Zajęcia będą odbywać się w sali kinowej. Najbliższe warsztaty muzyczne dla dzieci odbędą się 18 i 25 października. Związane są z trwającą do końca października wystawą czasową „Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz”. 18 października dla dzieci w wieku 7-9 lat, a tydzień później dla starszych – w wieku 10-12 lat.

W listopadzie natomiast powraca cykl Mała Akademia Muzyki Polskiej. Będzie to okazja do poznania pięciu polskich kompozytorów tworzących swoje dzieła w latach 1795-1918, czyli w okresie zaborów. Zajęcia poprowadzą Maria Skarbek-Kiełłczewska, Weronika Chodakowska i Olga Rusin. Kompozytorzy zaprezentowani zostaną w krótkich filmach oraz swoich reprezentatywnych dziełach. Spotkania w niedziele o godzinie 11.00. Na początek, 8 listopada „U profesora Elsnera”. Kolejne spotkania – 15 listopada „W salonie u Marii Szymanowskiej”, 22 listopada – „Pieśni nocy. Ignacy Feliks Dobrzyński”, 6 grudnia – „Zaśpiewaj o pieśni! Stanisław Moniuszko” i na konie 13 grudnia – „Paderewski słucha Chopina”.

BN

Fot. MDUFC Żelazowa Wola

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz