Komunikacyjny armagedon

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

W związku z mającymi rozpocząć się na początku maja drogowymi inwestycjami, kierowcy w Sochaczewie muszą uzbroić się w cierpliwość. Także osoby podróżujące miejskim autobusami czeka trudny czas. Otóż część linii autobusowych zostanie skierowanych na inne trasy, między innymi na obwodnicę Sochaczewa.

W poprzednim wydaniu Expressu Sochaczewskiego informowaliśmy o mających się rozpocząć pracach związanych z budową kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Płockiej. Informacja ta spotkała się z żywym odzewem naszych czytelników.

Nie chodzi tylko o to, że w końcu budynki położone przy Płockiej nie będą zalewane podczas roztopów, czy opadów deszczu, a ich mieszkańcy nie będą już musieli przedzierać się przez rozlewiska. Większość pytań, jakie kierowano do naszej redakcji, dotyczyło organizacji ruchu drogowego, jaka zostanie wprowadzona na czas trwania inwestycji. Trudno się temu dziwić, ponieważ budowa burzowca odetnie praktycznie na kilka miesięcy tę dzielnicę od reszty Sochaczewa. Zresztą podobnych sytuacji, w których kierowcy będą borykali się z zamkniętymi ulicami, już wkrótce na terenie miasta będzie kilka.

Dokoła Sochaczewa

Co prawda nie jest jeszcze znana dokładna organizacja ruchu dla miejskiego odcinka Płockiej, która jest obecnie w końcowej fazie konsultacji. Wszystko jednak wskazuje na to – o czym już informowaliśmy – że na czas budowy sieci deszczowej ulica zostanie zamknięta od granic miasta do skrzyżowania z ulicą Łowicką. W tej sytuacji ruch kołowy z kierunku Kąt i Żdżarowa do Sochaczewa będzie odbywał się obwodnicą Sochaczewa. Pojadą nią również autobusy komunikacji miejskiej. Zmiana trasy ich kursowania będzie wiązała się z wprowadzeniem tymczasowego rozkładu jazdy. A ten prawdopodobnie powinniśmy poznać najpóźniej pod koniec kwietnia lub na początku maja. Zapewne na początku autobusy ZKM będą jeździły trasą: Kąty – Żdżarów rondo na obwodnicy Sochaczewa – ul. 15 Sierpnia – ul. Okrzei – PKP i dalej w kierunku miasta.

Jak wynika z naszych informacji, w kolejnych miesiącach, w okresie letnim – w związku zaplanowanym zamknięciem związanym z przebudową ulic 15 Sierpnia na odcinku od obwodnicy Sochaczewa do skrzyżowania z ulicą Okrzei, miejskie autobusy pojadą z Kąt obwodnicą do ronda na Żyrardowskiej, a następnie dojadą do stacji PKP, następnie do centrum i w kierunku Chodakowa.

 Korek zaplanowany

Pozostaje natomiast pytanie, jak będą sobie radzili mieszkańcy posesji położonych przy samej ulicy Płockiej oraz wpadających do niej uliczek. Jak chociażby: Kasprowicza, Planowej, Zielonej, Chodkiewicza, Wesołej czy Promiennej. Wszystko wskazuje na to, że dla nich oraz dla służb ratunkowych Płocka będzie dostępna przez cały czas trwania remontu. Dodajmy, że z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia już wielokrotnie, między innymi podczas pierwszego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia, czy podczas remontu ulicy Staszica lub Trojanowskiej.

Jednak mieszkańcy Rozlazłowa muszą się liczyć nie tylko z problemem związanym z zamknięciem Płockiej. Przez kilka miesięcy, a dokładnie do końca października, muszą uzbroić się w cierpliwość. A ta będzie im potrzebna w związku z korkami, jakie zaczną się tworzyć na skrzyżowaniu ulic Płockiej i Gawłowskiej. Ta ostatnia w połowie maja przejmie cały ruch kołowy, który do tej pory odbywał się z Żukowa, Helenki czy Gawłowa w kierunku Chodakowa. Zostanie on przekierowany na Gawłowską, w związku z mającym się rozpocząć remontem mostu na Bzurze w ciągu ulicy Mostowej.

Obecnie jesteśmy na końcowym etapie konsultacji nowej organizacji ruchu w tym rejonie Sochaczewa. Otrzymała już ona pozytywną opinię Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Teraz jest opiniowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Liczę, że szczegóły nowej organizacji ruchu podamy do wiadomości publicznej prawdopodobnie na początku maja. Jedno jest pewne. Na czas remontu dotychczasowy ruch kołowy w kierunku do i z Chodakowa, który do tej pory odbywał się przez przeprawę na ulicy Mostowej, zostanie skierowany na ulicę Gawłowską. Zdajemy sobie sprawę ze związanymi z tym utrudnieniami, jednak liczymy na wyrozumiałość kierowców, którzy już za kilka miesięcy dzięki prowadzonej przez nas inwestycji będą mogli korzystać z nowego mostu na Bzurze – powiedziała nam Małgorzata Dębowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie.

Pojedziemy obwodnicą

Zamknięcie mostu będzie wiązało się również ze zmianą kursowania miejskich autobusów, które z Chodakowa w kierunku szpitala i Żukowa pojadą przez centrum Sochaczewa, potem: Płocką, Gawłowską i dalej w kierunku Gawłowa i Żukowa.

Zmiany kursowania autobusów ZKM mogą się spodziewać również mieszkańcy Boryszewa. Będzie to związane z rozpoczęciem drugiego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia. Tu, co prawda na pierwszym remontowanym odcinku ulicy wprowadzono ruch wahadłowy. Jednak potem, w związku z koniecznością ułożenia warstw nośnych drogi oraz samej nawierzchni, ulica zostanie zamknięta. Wtedy cały ruch w kierunku południe-północ zostanie skierowany właśnie na obwodnicę Sochaczewa.

Abyśmy mieli pełny obraz tego, co czeka kierowców w tym roku, należy wspomnieć o planowanej przez sochaczewskie starostwo przebudowie ulicy Boryszewskiej. Zostanie ona wyremontowana na odcinku od skrzyżowania z ul. 15 Sierpnia do przejazdu kolejowego. Oznacza to, że mieszkańcy posesji położonych za przejazdem na czas remontu będą musieli korzystać z objazdów przez Andrzejów Duranowski lub, aby dotrzeć do Sochaczewa, pojadą przez Rokotów, Wyczółki, Jeżówkę i Bielice. Aby postawić kropkę nad „i”, dodajmy, że w czasie wakacji zostanie również zamknięty fragment ulicy Reymonta na odcinku od skrzyżowania z 1 Maja do skrzyżowania z ul. Pisłudskiego. Tu Zakład Wodociągów i Kanalizacji wymieni biegnący pod ulicą wodociąg.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz