Komunie będą przesunięte.

W związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, w ubiegłym tygodniu  biskup łowicki Andrzej Dziuba podpisał dekret zawierający wskazania dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego oraz organizacji tegorocznych komunii.

Przypomnijmy, że 31 marca wydano rozporządzenie Rady Ministrów, w których można znaleźć regulacje dotyczące liczby osób uczestniczących w obrzędach religijnych. Widnieje tam informacja o maksymalnie 50 osobach, tym razem wliczając w to kapłanów.

W wydanym dekrecie biskup łowicki prosi kapłanów, aby informowali parafian o godzinach mszy świętych i nabożeństw oraz w miarę możliwości zapewnili transmisję internetową, oraz o zatroszczenie się, aby wierni mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty w Wielkim Tygodniu. Zezwala również, aby w wyznaczonych godzinach kapłani udzielali komunii świętej tym, którzy o to poproszą. Natomiast w tegoroczny Wielki Czwartek nie odbędzie się obmycie nóg i procesja do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Z kolei w Wielki Piątek podczas Adoracji Krzyża pocałunek ma być zastąpiony przyklęknięciem. W tym roku zrezygnowano także ze święcenia pokarmów.

Wydany przez biskupa dekret odnosi się również do organizacji Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich. W tym przypadku biskup przedstawił dwa warianty. Pierwszy – jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

Natomiast drugi wariant przewiduje, że – jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.

dot

fot. pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz