KOMENDANCI SOCHACZEWSKIEJ POLICJI ODDALI HOŁD POLEGŁYM W BITWIE NAD BZURĄ.

Reklamy

Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański wraz ze swoim zastępcą podinsp. Markiem Jabłońskim oddali hołd poległym w Bitwie nad Bzurą. Wśród bohaterów walczących o wolność i życie obywateli, byli również funkcjonariusze Policji Państwowej.

Dokładnie 17 września 1939 r. około godz. 4 oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę Polski. Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej.

Napaść na Polskę była konsekwencją tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po jej dokonaniu aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie.

Wczoraj na Cmentarzu Wojennym w Sochaczewie ks. Kazimierz Wojtczak odprawił polową mszę świętą w intencji poległych w Bitwie nad Bzurą. Upamiętniono także ofiary sowieckiej agresji.

W trakcie uroczystości, Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie w insp. Michał Safjański, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie podinsp. Marek Jabłoński, w towarzystwie  Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie st. bryg. Wiesława Mirosława Gorzkiego, złożyli wieniec przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Bitwy nad Bzurą Armii „Poznań” i „Pomorze”, bohaterów Armii Krajowej obwodu „Skowronek”, ofiary zbrodni niemieckich, poległe i zamordowane za wolność Polski 1939-1945.

mł. asp. A. Dzik/KWP

Zdj. Błażej Kaliński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz