Komenda będzie jak nowa.

Prace związane z przebudową komendy sochaczewskiej straży pożarnej nabierają coraz większego tempa. Firma Sochbud przebudowała już plac na tyłach budynku oraz wykonała podstawę przyszłej wieży. Natomiast w ubiegłym tygodniu przystąpiono do ocieplania części ścian komendy. Prowadzone są także prace w obrębie samego budynku.

Koszt oczekiwanej od lat przez sochaczewskich strażaków inwestycji przekroczy ponad dwa miliony złotych. Przypomnijmy, że środki na ten cel udało się pozyskać dzięki staraniom posła Macieja Małeckiego. Mają one pochodzić z budżetu województwa – 400 tysięcy złotych, miejskiego samorządu – 200 tysięcy złotych, Starostwa Powiatowego – 200 tysięcy złotych, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – 400 tysięcy złotych, KW PSP – 346 tysięcy złotych, oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – 652 tysiące złotych.

Co prawda fundusze udało się zgromadzić już w 2018 roku, ale dopiero w tym roku i to w drugim przetargu wyłoniono wykonawcę prac. A ten będzie miał trudne zadanie do wykonania. Otóż prace są prowadzone w budynku, który jest użytkowany. To powoduje, że remont nie może w żaden sposób ograniczać funkcjonowania straży. Kolejnym wyzwaniem jest sama modernizacja, która polega na połączeniu komendy w całości. A ta wybudowana w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, choć stanowi jedną bryłę, to składa się z dwóch budynków. To z kolei powoduje, że na każdej z jej części jest inny dach. Te błąd, który teraz trzeba naprawić, powoduje, że wody opadowe zalewają część pomieszczeń.

Dlatego trwająca inwestycja polega na wykonaniu nowej konstrukcji dachu nad częścią garażową i nadbudowie kondygnacji nad częścią administracyjną. W ten sposób powstaną dodatkowe miejsca na potrzeby socjalne jednostki (szatnie, pomieszczenia konserwacji sprzętu, itp.). Zostanie wybudowana także wieża, na której będą zamontowane systemy łączności. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji. Ponadto będą zamontowane na nim panele fotowoltaiczne. Zakres prac obejmuje również modernizację placu wewnętrznego. Cały budynek ma być również dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 30 czerwca 2020 roku, w przeddzień 140. rocznicy utworzenia w Sochaczewie straży pożarnej. Ta powstała 1 lipca 1880 roku. Dodajmy, że tego samego dnia oddano do użytku budynek sochaczewskiej straży, który do lat 70. ubiegłego wieku istniał przy skrzyżowaniu ulic Toruńskiej i Farnej. Starą strażnicę można zobaczyć nie tylko na starych fotografiach, ale również w filmie „Jons I Erdme” z 1959 r. w reżyserii Victora Vicasa i z udziałem między innymi Giuliette Masiny i Carla Raddatza.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz