Kolorowy świat Chlebowskich.

Niecodzienną wystawę od 8 marca można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w kramnicach. Wystawa nosi tytuł „Nasz kolorowy świat – wnuczka i dziadek malują razem”. Prezentuje ona prace plastyczne Wiktorii Kmiecińskiej i Zdzisława Chlebowskiego.

To rzeczywiście kolorowy świat, z którego wyłaniają się barwne kwiaty, motyle, motywy roślinne, egzotyczne zwierzęta autorstwa nauczyciela plastyki i malarza, Zdzisława Chlebowskiego. Twórca znany jest z eksperymentowania ze sztuką. Nie zadowala go jedna technika, ciągle szuka nowych rozwiązań, dzięki czemu pędzel nie jest najważniejszym narzędziem. Potrzebna jest farba lub tusz, a poza tym sznurek, wykałaczki, czasem rolka papieru toaletowego.

Na ekspozycji uwagę zwraca liczba portretów wnuczki artysty – Wiktorii. Wykonane zostały w różnych okresach i różną techniką, ale wszystkie świadczą o wyjątkowym związku emocjonalnym dziadka i wnuczki.

8-letnia Wiktoria zdaje się iść w ślady dziadka. Widać, jak chłonie jego plastyczne  pomysły, realizując je na swój dziecięcy sposób. Obecnie zachwyciła się podpowiedzianą przez dziadka metodą pouringu, polegającą na wylewaniu na płótno farby i tworzeniu z niej abstrakcyjnych form. Na wystawie można zobaczyć wiele takich prac.

Łącznie w galerii MBP wyeksponowano 41 prac. Autorką 21 jest Wiktoria, dwadzieścia pochodzi ze zbiorów jej dziadka. Wystawę można oglądać do końca kwietnia w godzinach pracy biblioteki.

Z powodu ograniczeń covidowych nie zaplanowano uroczystego otwarcia, ale zapewne ważnym wydarzeniem będzie możliwość spotkania z autorami prac. Jeśli nie dojdzie do całkowitego zamknięcia biblioteki, odbędzie się ono w czwartek, 18 marca, w galerii w kramnicach. Zdzisław Chlebowski oraz Wiktoria Kmiecińska będą oczekiwać na gości w godz. 16.00 – 18.00. Zainteresowani rozmową z artystami i wspólnym z nimi oglądaniem prac, będą wpuszczani do galerii pojedynczo lub w małych grupach, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz