Kolejny bunkier uratowany.

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza kontynuuje od ponad roku projekt związany z ocaleniem i przywróceniem zbiorowej pamięci obiektów militarnych na terenie Sochaczewa i okolic. To około 20 schronów polowych tzw. tobruków, schronów dla armaty przeciwpancernej i zwykłych bunkrów. Pomysłodawcą i koordynatorem jest Artur Gałecki, członek rady programowej FOZM, miłośnik historii, szczególnie okresu okupacji na terenie Sochaczewa.

Na terenie miasta wybudowano dwie linie z systemami schronów żelbetonowych dla 12 żołnierzy każdy, garaży dla dział przeciwpancernych, żelbetonowych i ziemnych stanowisk dla broni maszynowej. Pierwsza linia rozciągała się od Utraty, poprzez tereny przy ulicy Partyzantów, Pola Czerwonkowskie aż po lotnisko w Bielicach. Natomiast drugą linię usytuowano na terenie Rozlazłowa. Po wojnie zachowane bunkry wykorzystywano w różny sposób. Stały się piwnicami lub fundamentami budynków. A część z nich wysadzono, np. na Polach Czerwonkowskich. Grubość ścian bunkrów sięga pół metra. W niektórych z nich zachowane są dzielone drzwi i szyny, najprawdopodobniej służące do wytaczania działa. Większość obiektów położona jest w polu, pozostałe na terenach prywatnych.

W ubiegłym roku twórcy projektu uratowali jeden z bunkrów, zabezpieczyli go i stworzyli możliwość zwiedzania. W tym roku FOZM przeniosła bunkier Ringstand 58c typu tobruk w obręb ścieżki dydaktycznej przy ul. Lubiejewskiej. Zabrano go z działki państwa Strzelczyków, którzy zgodzili się na wykopanie obiektu i przewiezienie w miejsce, gdzie można prezentować go mieszkańcom. Przedsięwzięcie rozpoczęto 21 sierpnia, a już 29 sierpnia do tobruka weszli pierwsi zwiedzający. Było to wielkie przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne, które wymagało bardzo wiele pracy i szczegółowych wyliczeń.

Zwiedzającym zaprezentowano ekspozycję broni i umundurowania, przygotowaną przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty. Jeden z miłośników sochaczewskich fortyfikacji Piotr Znyk prezentował umundurowanie i wyposażenie żołnierzy Wehrmachtu z końcowego okresu wojny. To jednak nie koniec projektu. FOZM planuje poszerzać ścieżkę o kolejne obiekty, w których powstawałyby wystawy stałe, wzbogacone o multimedia. Wszystko zależy jednak od funduszy. Osoby zainteresowane jakimkolwiek wsparciem sochaczewskich bunkrów, proszone są o bezpośredni kontakt z Arturem Gałeckim.

Chciałbym zachęcić wszystkich do merytorycznego wsparcia naszego projektu. Będziemy wdzięczni za przekazanie wszelkich informacji i materiałów, które mogą przyczynić się do zgłębienia wiedzy dotyczącej sochaczewskich schronów. Informacje prosimy przesyłać na adres: bunkry@fozm.pl lub kontakt telefoniczny 604 594 199 – mówi Artur Gałecki. Jak zaznacza, akcja ratowania bunkrów cały czas trwa.

BN

Fot. FOZM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz