Kolejne wsparcie samorządu dla przedsiębiorców.

fot.pixabay
Sochaczewski ratusz chce kolejny raz wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli wskutek wprowadzenia obostrzeń sanitarnych. Niewątpliwie jedną z takich branż jest gastronomia, która od miesięcy nie może zaprosić klientów do stolika, a posiłki przygotowuje wyłącznie na wynos.

W programie najbliższej sesji znajdzie się uchwała w sprawie częściowego zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych spożywanych na miejscu, czyli bezpośrednio w lokalu. Zwolnienie ma dotyczyć 2021 roku. Zgodnie z przepisami za roczną koncesję alkoholową bary i restauracje mogą zapłacić raz w roku, albo płatność rozłożyć na trzy raty – do końca stycznia, maja i września.

– Proponujemy zwolnienie gastronomii z drugiej raty, której termin przypada na koniec maja. Z kolei tym, którzy roczną koncesję zapłacili jednorazowo w styczniu, urząd zwróci 1/3 tej opłaty. Szacujemy, że ze zwolnienia skorzysta niemal trzydzieści sochaczewskich firm z branży gastronomicznej – mówi z-ca burmistrza Marek Fergiński.

I jak dodaje, to kolejna forma wsparcia dla miejscowego biznesu – płacącego podatki, dającego pracę – tak mocno dotkniętego skutkami pandemii. Już w maju ubiegłego roku, na wniosek burmistrza Osieckiego, radni uchwalili I Sochaczewską Tarczę Kryzysową. Ustanowiono wówczas sześć forma wsparcia, a miasto m.in. umorzyło podatek od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec tym przedsiębiorcom, którzy musieli całkowicie zawiesić swą działalność, obniżyło też o 99 procent czynsze w lokalach wynajmowanych komercyjne przez podległe miastu jednostki. W ramach Sochaczewskiej Tarczy Kryzysowej II, uchwalonej pod koniec 2020 roku, zwolniono z grudniowej raty podatku od nieruchomości te firmy, które w wyniku rządowych decyzji musiały całkowicie zawiesić swą działalność. I znowu o 99 proc. obniżono czynsze w lokalach wynajmowanych od miejskich jednostek. Teraz trzecia tarcza kierowana jest konkretnie do restauratorów. Pozwoliła na to styczniowa nowelizacja ustawy o zwalczaniu covid.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz