Kolejne wsparcie dla szpitala.

Reklamy

Dzięki zaangażowaniu ministra Macieja Małeckiego do sochaczewskiego szpitala trafi kolejne wsparcie ze Spółek Skarbu Państwa na walkę z COVID-19. Tym razem 100 tys. zł przekazuje Agencja Rozwoju Przemysłu.

W ubiegły piątek, 26 czerwca, sochaczewski szpital otrzymał kolejne wsparcie od rządu. Informację o dofinansowaniu szefostwu placówki przekazał osobiście minister Maciej Małecki. Jak zaznacza wicedyrektor szpitala Robert Skowronek, otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia sali operacyjnej przeznaczonej do wykonywania operacji w tak zwanym trybie covidowym.

Jako poseł ziemi sochaczewskiej cieszę się, że do sochaczewskiego szpitala trafia kolejne wsparcie, tym razem od Agencji Rozwoju Przemysłu. To kolejna spółka Skarbu Państwa, która pomaga naszemu szpitalowi. Sprawy Sochaczewa i naszych mieszkańców są dla mnie bardzo ważne. Dlatego staram się pomagać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Przy okazji dziękuję wszystkim służbom medycznym i sanitarnym, które chronią mieszkańców przed koronawirusem – mówił minister Maciej Małecki. Poza nim, w piątkowym spotkaniu uczestniczyła starosta Jolanta Gonta oraz wicedyrektor szpitala Robert Skowronek.

To nie jedyna pomoc, jaką w ostatnim czasie otrzymał sochaczewski szpital. Przed kilkoma tygodniami PKN Orlen przekazał 572 tys. zł, za które szpital kupił nowoczesną karetkę, respirator, zamgławiacz do dezynfekcji, urządzenie do dekontaminacji, urządzenie do wspomagania oddychania, a także 150 l płynu do dezynfekcji.

Jak przypomniał minister Maciej Małecki, pomoc dla szpitala trafiała z różnych źródeł. Kwotą 100 tys. zł Szpital Powiatowy w Sochaczewie wsparła firma Budimex S.A. Z kolei KGHM przekazało 1710 l płynu do dezynfekcji i 200 szt. kombinezonów ochronnych, a to wsparcie na łączną kwotę blisko 60 tys. zł. Także jedna z wiodących firm odzieżowych ofiarowała 2000 szt. maseczek dla szpitala i DPS w Młodzieszynie, a przedsiębiorstwo Dr Irena Eris przekazało kosmetyki ochronne dla jednostek podległych. Do szpitala sochaczewskiego dotarło również wsparcie od Fundacji „Jesteśmy Razem. Pomagamy” w postaci zakupu 8 pomp infuzyjnych o wartości 35 tys. zł.

Ponadto bardzo duża pomoc w postaci środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych o wartości aż 365 tys. zł trafiła też do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie.

Warto równocześnie przypomnieć, iż w ramach pomocy rządu sochaczewski szpital otrzymał od wojewody mazowieckiego środki na zakup respiratora. Było to możliwe dzięki wspólnym staraniom posła Macieja Małeckiego oraz starosty sochaczewskiego Jolanty Gonta. Nowy respirator będzie następnym tego typu urządzeniem medycznym, wspomagającym lub zastępującym mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej, otrzymanym w ramach walki z koronawirusem. To oznacza, że nasz szpital wzbogaca się w ostatnim czasie o trzy takie urządzenia, a to niezwykle cieszy.

Sochaczewski szpital otrzyma również aparat RTG – ramię C o wartości blisko 350 tys. zł i dwie centrale monitorujące, których koszt wynosi ponad 163 tys. zł. Ponadto trzynaście kardiomonitorów modułowych za kwotę ok. 559 tys. zł oraz osiem kardiomonitorów kompaktowo-modułowych o wartości 127,4 tys. zł, a także respirator. Zakupiony sprzęt to efekt bardzo dobrze sporządzonego wniosku przez Szpital Powiatowy, przy wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Sochaczewie w ramach projektu pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. To środki unijne, a projekt realizowany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Całkowita wartość projektu to 150 mln zł, z czego 124,9 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Co ważne, powiat sochaczewski wciąż czyni aktywne starania o kolejne wsparcie dla szpitala. Opracowywany jest wniosek o dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa dotyczący wyposażenia sprzętowego bloku operacyjnego. Chodzi o pozyskanie środków w wysokości ok. 2 mln zł (w tym, 0,5 mln zł stanowić będzie wkład własny powiatu). Za tę kwotę planowane jest nabycie m.in.: stołu operacyjnego, lamp operacyjnych, sterylizatorów parowych, myjni dezynfekcyjnej, narzędzi chirurgicznych, wieży laparoskopowej, wieży artroskopowej. Wniosek skierowany ostatecznie do Prezesa Rady Ministrów, jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, pozwoli na dokonanie zakupów jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Przy okazji warto dodać, iż od początku kwietnia br. trwała akcja, której patronowała starosta Jolanta Gonta „Zabierz moc wirusowi – daj medykowi”. A tę, swymi dietami wsparli właśnie radni powiatowi, miejscy i gminni PiS-u oraz Forum, a także samorządowcy, pracownicy Starostwa Powiatowego w Sochaczewie i wielu mieszkańców powiatu. W ramach akcji zebrano ponad 36 tys. zł. Z tej puli zakupiony został ozonator, do szpitala docierają też nowe specjalistyczne łóżka medyczne.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz