KOLEJNA PREMIERA KOMIKSÓW.

Reklamy

W Łoskot Cafe 16 czerwca odbyła się premiera trzeciej edycji albumów z serii Projektu Komiks Bliźniaczy oraz filmów z Projektu Komiks Animowany. Inicjatorem i organizatorem całości jest Łukasz Kuciński, znany jako Bofzin, sochaczewski twórca wielu komiksów o mieście i jego historii.

Projekt Komiks Bliźniaczy, to autorski pomysł Łukasza Kucińskiego, zakładającego wspólne tworzenie bez wcześniejszego przygotowania historyjki komiksowej. W ten sposób powstawały dwa równoległe komiksy – uczniów oraz nauczyciela. Oba improwizowane równocześnie i z całą oprawą komiksową, jak m.in. castingi, scenariusze, szkice, nakładanie tuszu, kolorowanie i obróbka.

16 czerwca był finałem tej edycji. Całość poprzedziła prezentacja „Historia komiksu” oraz „Dobre komiksy są jak…”, czyli subiektywny wybór kilku ulubionych albumów.

W sumie zaprezentowanych zostało sześć albumów. Były to: „Kryminał na wesoło” Piotra Kaźmierczaka (12 lat), „Wielkie przygody w krainie rysunków” Weroniki Zawadzkiej ( 10 lat), „Zeszycik Pierwszej Klasy” Dominika Ziemiańczyka ( 12 lat), „Piłkarska przygoda” Tomasza Czemerajdy ( 10 lat), „Podróż tam i z powrotem” Aleksandry Niszczak ( 13 lat) i „Skarb Wujka Lukasa” Natalii Wardziak (12 lat). Na spotkaniu każdy/każda z uczestników Projektu otrzymał/a swój własny album.

Druga część spotkania zarezerwowana była na prezentację Projektu Komiks Animowany. Przedsięwzięcie zakładało ożywienie komiksów ze wspomnianej serii. W ten sposób powstały ruchome obrazy z dźwiękiem i słowami. Tego dnia zostały wyświetlone filmy animowane obrazujące albumy z trzeciej edycji projektu. Każde z dzieci otrzymało swój własny film z kolejnym numerem serii na okładkach w jednolitej szacie graficznej. Warto wspomnieć, że w niektórych filmach głosów użyczyli rysownicy albumów, które zostały zekranizowane.

Dotychczas w serii Projekt Komiks Animowany ukazało się osiem tytułów. Są nimi filmy: „Spacer Wujka Lukasa”, „Florek i Kosmiczny Brylant” (Piotr Kaźmierczak/Studio Różnych Gatunków Filmowych), „Zeszycik Pierwszej Klasy”, „Skarb Wujka Kulasa”, „Piłkarska Przygoda”, „W krainie rysunków”, „Historia z morałem” i „Przygody Roberta Wędkarza”.

Fabuła części albumów komiksowych oraz części z filmów osadzona jest w Sochaczewie, przez co prace te są też promocją miasta. W dwóch albumach uważny czytelnik spostrzeże obecność Sierżanta Socho. Postać ta pojawiła się w albumach: „Wielki podróżnik w Małym Świecie” oraz „Kryminał na wesoło”. Z kolei inne albumy powiązane są z serią komiksową „Sochaczew z historią w tle”. Wątki takie zawierają: „Wielki Podróżnik w Małym Świecie”, „Przygody Jasia, jego Papugi i Budzika”, „Spacer Wujka Lukasa po Sochaczewie”, „Przygody wędkarza Roberta”, „Tajemniczy goście w Sochaczewie” oraz „Skarb Wujka Lukasa”.

– Chociaż pandemia przesunęła premierę, to jednak jestem zadowolony z tego, że udało mi się doprowadzić do końca kolejną edycję Projektów: Komiks Bliźniaczy i Komiks Animowany. Projekty pokazują niezwykłe zdolności i wyobraźnię uczestniczących w nim dzieci. Oprócz tego są dowodami, że Sochaczew można promować również poprzez takie środki, jak komiksy i filmy – podsumował Łukasz Kuciński, koordynator przedsięwzięcia na koniec spotkania w Cafe Łoskot.

Nakład albumów jest limitowany. Każda sztuka jest sygnowana ręcznie przez autora. Cena albumu to 200 złotych.

Kolejne spotkanie w Cafe Łoskot odbyło się w sobotę 20 czerwca, i była to Lekcja Komiksu. Zainteresowanie było dość duże i chętnych nie brakowało.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz