Kolęda w czasie pandemii.

Fot.: Jerzy Szostak
Reklamy

Wizyty duszpasterskie, zwane kolędą, to nie tylko wizyta w naszym domu kapłana oraz wspólna modlitwa. To również poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla naszej rodziny na cały rok. Jednak w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa ma ona całkiem inny przebieg.

Rozpoczął się czas kolęd. Jednak trwająca epidemia i związane z nią obostrzenia spowodowały, że w poszczególnych parafiach na terenie Sochaczewa ma ona różne formy. Od tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domu, po wspólną modlitwę podczas mszy.

Wizyta z dystansem

Tradycyjna forma kolędy, czyli wizyta kapłana w domu jest prowadzona w parafii św. Alberta. Jednak ze względu na pandemię zaleca się zachowanie ostrożność. Jak podano na stronie internetowej parafii, ma polegać na niepodawaniu dłoni na powitanie w domu, jak również pomijaniu wszelkiego poczęstunku.

Podczas spotkania z księdzem należy być w maseczce i zachować odpowiedni dystans. Natomiast, jeżeli ktoś ma zaleconą kwarantannę, izolację, czy źle się czuje lub zwyczajnie boi się kontaktu. Nie powinien otwierać drzwi lub wyjść i powiedzieć o przeszkodach w przyjęciu w tym czasie kapłana, z którym można się umówić na inny termin.

Dodajmy, że ksiądz Zbigniew Żądło, proboszcz parafii św. Alberta, poinformował na stronie internetowej parafii: – Będąc kapłanem szpitala powiatowego w Sochaczewie zostałem zaszczepiony przeciw koronawirusowi, więc nie powinienem być zagrożeniem w zarażeniu.

Także na terenie parafii św. Wawrzyńca nie zrezygnowano z tradycyjnych odwiedzin domowych. I tu, podobnie jak w parafii św. Alberta, parafianie proszeni są o zachowanie ostrożności podczas wizyty duszpasterskiej, która – jak podkreślono – będzie dostosowana do obecnej sytuacji. Oznacza to, że kapłan przybędzie do rodziny, która zechce go przyjąć.

Natomiast rodziny, które są w izolacji z racji zarażenia, nie przyjmują kolędy, a ci – którzy mają obawy lub lęki związane z trwającą epidemią, mogą zwolnić się z obowiązku przyjęcia kolędy w tym roku. Pamiętajmy również o tym, że ksiądz nie będzie się witał ani żegnał z domownikami.

Wspólna modlitwa

Inaczej wygląda kolęda w pozostałych parafiach. W boryszewskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy tradycyjna wizyta duszpasterska została zastąpiona w tym roku mszami kolędowymi, które odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00.

Po błogosławieństwie, spod chóru kościoła można będzie zabrać pamiątkową kartę z modlitwą do odmówienia w gronie rodzinnym. Dla wiernych przygotowano także wodę święconą, którą będzie można zabrać ze sobą do domu.

Podobnie przebiega kolęda w trojanowskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wykaz poszczególnych ulic, dla których odprawiane są msze, znajduje się na stronie parafii. Jednak, jeśli ktoś nie może uczestniczyć w danym dniu, nie ma przeszkód, aby zrobił to w innym terminie. Tak samo postąpiono w parafii św. Józefa Robotnika w Chodakowie, gdzie msze zastąpiły wizyty duszpasterskie.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz