Kłopotliwa potliwość dłoni.

Nadmierne pocenie się dłoni to problem wielu osób. Wystarczy wyobrazić sobie, jakie katusze przeżywają każdego dnia, ponieważ dłonie cały czas są potrzebne.

Gruczoły potowe rozmieszczone są na całej skórze, szczególnie licznie występują na dłoniach, podeszwach i czole. Znajdują się w skórze właściwej tuż na granicy z tkanką tłuszczową. Kształtem przypominają luźno zwinięty kłębek wełny, którego końcowa nić tworzy przewód wyprowadzający pot na powierzchnię skóry. Przy wysokiej temperaturze otoczenia zwiększa się wydzielanie potu, które może u osoby dorosłej wzrastać nawet do 3 litrów wody na dobę. Pot ten zazwyczaj nie posiada zapachu, jest przezroczysty.

Głównym jego składnikiem jest woda, a reszta to sód, potas, magnez, jony chlorkowe i inne substancje. By przekonać się, że pot z tych gruczołów jest bezwonny, należy przypomnieć sobie biegające spocone dziecko, które mimo iż ma wilgotne ciało i włosy, nie wydziela przykrego zapachu. U osób dorosłych, spoconych po wysiłku, emocjach, wyczuwa się przykry, charakterystyczny, nieco ostry zapach. W okresie dojrzewania rozpoczynają działanie inne gruczoły potowe, a zlokalizowane są pod pachami w okolicy brodawek sutkowych i narządów płciowych.

Kiedy się pocimy

Na gruczoły potowe wpływ mają różne bodźce. Gruczoły na dłoniach reagują przede wszystkim na stres, lęk, ból, tremę, niepokój, niepewność. Wszystkie sytuacje trudne, niepewne, nieprzewidywalne, sytuacje rodzinne. U niektórych osób emocje takie jak radość, poczucie spełnienia w życiu osobistym i zawodowym może nasilać pocenie się całego ciała, a w szczególności dłoni. Jest też spora grupa ludzi, u których pocenie dłoni występuje cały czas bez konkretnej przyczyny, albo nasila się do tego stopnia, że pot kapie np. na blat biurka. Czasami pocenie wzmaga się po wypiciu kawy, herbaty, zjedzeniu ostrych potraw.

Jak to leczyć?

Leczenie nadpotliwości jest bardzo trudne. Pacjenci wymagają niekiedy wsparcia psychologa czy psychiatry, pomocne mogą być treningi osobowości, techniki relaksacyjne czy akupunktura. Miejscowo można polecić używanie kilka razy dziennie mydła, pudrów wchłaniających pot. Pomocne są preparaty z solami chlorku glinu, które zmniejszają drożność przewodów potowych wyprowadzających. Chlorek glinu jest substancją czynną antyperspirantów w tzw. kulce lub aerozolu.

Jednym ze sposobów leczenia nadpotliwości jest moczenie dłoni w naparze z kory dębu, ale barwi skórę. U niektórych osób udaje się uzyskać poprawę zabiegami jontoforezy. Polega ona na przepuszczaniu słabego prądu elektrycznego przez wannę z wodą, a naładowane cząsteczki (jony) blokują wydzielanie potu.

W ostatnich latach w leczeniu nadpotliwości rąk znalazła zastosowanie toksyna botulinowa. Po miejscowym podaniu substancji blokuje ona przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i nerwy unerwiające gruczoły potowe. Powoduje to zahamowanie wydzielania potu na kilka miesięcy.

Rady dla osób z nadmierną potliwością

– noś przewiewne ubrania

– wybieraj ubrania z włókien naturalnych

– zmieniaj ubranie w ciągu dnia

– unikaj sytuacji stresowych

– planuj zajęcia, nie spiesz się

– pamiętaj o relaksie

– stosuj antyperspiranty

– myj często dłonie

– pij ziołowe herbatki relaksujące, uspakajające.

Hanna Kasztelan

fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz