Kierowcy kontra rowerzyści.

 Tegoroczna wiosna obfituje w wypadki, których ofiarami są rowerzyści. Okazuje się, że w przeważającej mierze winnymi są kierowcy, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu na kierujących rowerami.

Takie zdarzenie, gdzie siłą wymusił pierwszeństwo, miało miejsce 7 czerwca w Serokach Parceli około 18.00. Rowerzysta został potrącony na drodze krajowej nr 92.

Z wstępnych ustaleń wynika, że kierowca volkswagena polo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i potrącił kierującego rowerem mężczyznę, jadącego od Lisic w stronę Paprotni.

Wezwana na miejsce karetka pogotowia przetransportowała 53-letniego rowerzystę do szpitala. Badanie uczestników zdarzenia wykazało, że wszyscy byli trzeźwi.

Rowerzyści zagrożeni

– W starciu samochodu z rowerem szanse rowerzysty są znikome. Obecnie trwa ustalanie dokładnych przyczyn i okoliczności tego zdarzenia. Jednocześnie stale apelujemy do kierowców o ostrożność na drodze – mówi mł. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Kilka tygodni wcześniej, pod koniec kwietnia, dwoje rowerzystów również padło ofiarą kierowców. 27 kwietnia w Wólce Smolanej 58-letni rowerzysta zderzył się z samochodem dostawczym renault master, kierowanym przez 41-latka. Tu także kierowca nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Rowerzysta z obrażeniami trafił do szpitala.

Trzy dni później potrącona kobieta jadąca na rowerze zmarła wskutek wypadku. Kobieta jechała prosto drogą i nic nie wskazuje na jej winę. Do zderzenia z samochodem citroen xara picasso doszło na drodze krajowej nr 705 na granicy dwóch miejscowości Brochów – Malanowo. Kobieta od razu była poddana akcji reanimacyjnej. Jednak wskutek wypadku zmarła, nie odzyskawszy przytomności.

Zdaniem policji kierowcy w wielu przypadkach nie zwracają uwagi na rowerzystów i to skutkuje zwiększoną ilością wypadków z udziałem jadących rowerami.

 Nieuważni kierowcy

Jednak najeżdżanie na rowerzystów, to nie jedyny przypadek braku rozwagi na drodze kierowców samochodów. W ocenie policji generalnie kierowcy jeżdżą mało rozważnie.

– Może to wiosna tak wpływa na nich, a może tegoroczna pandemia, w trakcie której był mniejszy ruch na drogach. To spowodowało, że niektórzy kierowcy poczuli się zbyt pewni i zaczęli jeździć mało rozważnie, a wielu z nich szarżuje na drodze – stwierdza Agnieszka Dzik.

W ostatnim tygodniu na terenie Sochaczewa było kilka kolizji wskutek zagapienia się kierowców. Najechania na parkujące samochody, jak również groźne dachowanie w Wójtówce. Tuż przed godziną 19.00, 4 czerwca, kierowca nie zachował zasad bezpiecznej prędkości, w wyniku czego stracił panowanie nad volkswagenem polo i dachował na drodze krajowej nr 92.

Z naszych informacji wynika, że kierowca volkswagena w Kożuszkach Parceli jechał z nadmierną prędkością, wyprzedzał i wymuszał pierwszeństwo przejazdu na jadących drogą rowerzystach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zauważyli leżący w rowie na dachu samochód wraz z przyczepką. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które opuściły pojazd przed przybyciem służb. Na szczęście nic nikomu się nie stało.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu osobom pierwszej pomocy do czasu ich przekazania zespołom ratownictwa medycznego oraz odłączeniu akumulatora. Sprawę wyjaśnia policja.

Bogumiła Nowak

Fot. PPSP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz