Kawałek Afryki… tuż pod Warszawą!.

Cisza, spokój, harmonia, a do tego afrykański folklor, a nawet majestatyczny baobab… Czy to opis afrykańskiej sawanny? Nie! Tak wyglądają wnętrza Centrum Misji Afrykańskich, nowo wybudowanego, nowoczesnego ośrodka rekolekcyjno-konferencyjnego w Borzęcinie Dużym, zaledwie 15 minut od Warszawy.

Skąd tak oryginalne i piękne miejsce w niewielkiej i całkiem niepozornej podwarszawskiej miejscowości? Historia tej „afrykańskiej enklawy” zaczyna się w 2014 roku, gdy do Borzęcina Dużego przybyli księża ze zgromadzenia Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA). SMA to męskie rzymskokatolickie zgromadzenie misyjne, założone w 1856 roku w przez ks. bp Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki, w szczególności tym, które jeszcze o Nim nie słyszały. SMA od samego początku miało charakter międzynarodowy. Pierwsi misjonarze pochodzili z Francji, Hiszpanii i Włoch. W miarę upływu czasu kolejne kraje dołączały się do tego dzieła, wysyłając swoich misjonarzy do Afryki. Dzisiaj SMA to wielka międzynarodowa rodzina, skupiająca nie tylko misjonarzy pochodzących z Europy czy Ameryki, ale również z Indii, Filipin i wielu krajów Afryki. Charyzmatem, czyli szczególnym powołaniem zgromadzenia Stowarzyszenia Misji Afrykańskich jest: głoszenia Dobrej Nowiny na terenach jeszcze nieewangelizowanych w Afryce i wśród ludności pochodzenia afrykańskiego, tworzenie samodzielnych wspólnot chrześcijańskich, a także szeroko rozumiana promocja Afryki, w tym przybliżanie Europie bogactwa kultury i cywilizacji afrykańskiej.

Wśród misjonarzy SMA są również Polacy. Część z nich z ogromnym poświęceniem bierze udział bezpośrednio w zadaniach ewangelizacyjnych na kontynencie afrykańskim, ale są również tacy, którzy realizują swój charyzmat, pracując w Polsce. Oni wspierają misje w nieco inny, cho

w niemniej ważny sposób, tj. właśnie poprzez promocję Afryki i jej bogatej kultury, a także zbieranie środków na rzecz zadań realizowanych przez ich braci na Czarnym Lądzie. Takie właśnie zadanie ma wypełniać Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym, budowane od 2014 do 2018 roku, a otwarte i poświęcone dnia 15 września 2018 roku przez J. Ekselencię Kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolitę warszawskiego. – Ośrodek ma służyć dziełu ewangelizacji i promocji misji w Polsce, być miejscem konferencji, rekolekcji, i spotkań, miejscem, w którym będą prowadzone warsztaty i duchowa formacja, które pomogą uczestnikom w rozwijaniu i pogłębianiu ich relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem. Ma pomagać ono w pełniejszym otwieraniu się na powołania kapłańskie i misyjne, których ciągle potrzeba dla budowania solidnego kościoła lokalnego w Afryce; działalność ma również sprzyjać promowaniu posługi misyjnej oraz wolontariatu osób świeckich na Czarnym Lądzie. – opowiada nam ks. Waldemar Krzempek, dyrektor ośrodka. CMA ma być skrzyżowaniem dróg między Polską i Afryką w wymiarze religijnym, duchowym, kulturowym oraz materialnym. – podsumowuje.

Ten ostatni jest o tyle istotny, że, zgodnie z hasłem promocyjnym ośrodka, goszcząc w nim dosłownie wspieramy misje. Dochód z działalności domu wspomaga bowiem bezpośrednio działalność misjonarzy SMA w Afryce. – To niesamowite, że rezerwując nocleg, czy kupując kawę w domu rekolekcyjnym pod Warszawą, możemy realnie pomóc potrzebującym z Afryki! – relacjonuje entuzjastycznie pani Dominika, manager ośrodka, który posiada nie tylko piękną kaplicę i sale konferencyjne, ale również przytulne pokoje, a nawet salę fitness i saunę. – O to właśnie chodzi, taka jest idea tego miejsca. Aby w tym zabieganym świecie, móc się na chwilę zatrzymać i naprawdę odpocząć. U nas można znaleźć przestrzeń i czas na regenerację ciała, umysłu i… odpocznienie duszy. – zaprasza pan Bartek, odpowiedzialny za promocję miejsca.

To prawda, pandemia poważnie pokrzyżowała nam plany. Wobec aktualnych obostrzeń, trudno by nasz ośrodek funkcjonował w sposób normalny. – opowiada ze smutkiem pan Bartek. – Mimo to działamy dalej: tworzymy pakiety pobytowe, planujemy nowe turnusy rekolekcyjne, aktualizujemy stronę internetową i facebooka. Pracujemy nad tym, by nasza oferta jak najlepiej odpowiadała na potrzeby fizyczne i duchowe naszych przyszłych gości. – dodaje. – Nie poddajemy się. Mamy motywację, by zawalczyć o to miejsce. – opowiada pani Dominika. To nie jest zwykły hotel. Chcemy by nasz dom realnie zmieniał życie ludzi: naszych gości, którzy tu efektywnie odpoczną oraz potrzebujących w Afryce, których wspomaga działalność naszego centrum. – kończy pełna nadziei.

Strona internetowa: https://cma.sma.pl/oferta-20659

Strona Facebook: https://www.facebook.com/centrumisjiafrykanskich

Kontakt do manager ośrodka: 22 35 04 735 | +48 532 689 496 | cma@sma.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz