Karetki dojadą na czas.

fot.pixabay

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Wojewoda mazowiecki wycofał się z planu likwidacji pogotowia ratunkowego w Płocku i przeniesienie go do Radomia. Zmiany te miały obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Plany wojewody, o których informowaliśmy nie tak dawno w „Expressie Sochaczewskim”, dotyczące likwidacji płockiej dyspozytorni, oznaczałyby dla mieszkańców naszego powiatu dłuższy czas oczekiwania na przyjazd ratowników medycznych.

Jednak po fali protestów wojewoda zdecydował się na przedłużenie na kolejny rok umów przez Narodowy Fundusz Zdrowia z istniejącymi obecnie stacjami pogotowia ratunkowego na Mazowszu. A to oznacza, że w najbliższym czasie nie dojdzie do zapowiadanej reorganizacji systemu ratownictwa medycznego na Mazowszu, w wyniku którego miały zostać zlikwidowane dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce. W konsekwencji oznaczało to, że największe województwo w Polsce – zamieszkałe przez 5,3 milionów osób – obsługiwane byłoby jedynie przez trzy stacje ratunkowe mieszczące się w Siedlcach, Radomiu i Warszawie. Tym samym całe zachodnie Mazowsze i jego północna część nie dysponowałaby żadną stacja pogotowia ratunkowego.

Zawieszenie planów reorganizacyjnych nie oznacza, że wojewoda wycofał się z nich. Otóż w przesłanym do Urzędu Marszałkowskiego piśmie stwierdza, że przedłużenie umów „(…) pozwoli na zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego i przeprowadzenie postępowań konkursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w terminie umożliwiającym dokonanie stosownych zmian organizacyjnych i prawnych przez świadczeniodawców”.

Jednak władze samorządowe Mazowsza oraz mieszkańcy mają nadzieję, że likwidacja dyspozytorni nie tylko odsunie się w czasie, ale całkowicie zostanie zawieszona.

Obecny system sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza teraz, gdy można powiedzieć, że jesteśmy cały czas na linii frontu w walce z koronawirusem. Wprowadzanie zmian w takim momencie i w tak krótkim czasie jest absurdalne – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz