Kapliczka na Głowackiego w nowej odsłonie.

Kult maryjny wyrażający się w licznej obecności przydrożnych kapliczek jest naszym dziedzictwem narodowym. Stanowią one jeden z najbardziej wyrazistych przejawów polskiej pobożności. Są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu.

Oddają świadectwo głębokiej wiary i zaufania w Matczyną opiekę Maryi względem Polski. Od lat taka kapliczka stała też przy ulicy Głowackiego w centrum Sochaczewa. Droga ta w ostatnim czasie została zmodernizowana, co zmotywowało też do działania, aby wybudować nową kapliczkę. Jej uroczystego poświęcenia dokonano w czwartek, 22 października. Kapliczka przy ul. Głowackiego to miejsce, do którego przychodziły pokolenia sochaczewian. Nie mogła pozostać w dotychczasowym stanie, ponieważ wymagała kompleksowej przebudowy, aby zachowała się dla potomnych. Renowacja była uzgadniana już wcześniej z tutejszym proboszczem dziekanem ks. Piotrem Żądło. Inicjatorem przedsięwzięcia był Andrzej Kierzkowski, natomiast honorowy nadzór na zadaniem objęła Jolanta Gonta – starosta sochaczewski.

– Wszędzie tam, gdzie istnieją szczególne miejsca kultu, Starostwo Powiatowe dokłada starań, aby zachowały one swoją świetność. Chcemy, aby mieszkańcy wiedzieli, że nie tylko leży nam na sercu infrastruktura czy dobra materialne, ale też dbamy o to, by takie dzieła jak ta kapliczka trwały, bo jest to niezwykle cenne dla społeczności dziedzictwo – podkreśliła Jolanta Gonta, starosta.

Projektantem cokołu i wykonawcą liter oraz figury Matki Bożej Szkaplerznej był mistrz rzeźbiarz Bartłomiej Kurzeja. Wykonawcą cokołu oraz kostki brukowej była firma HM Factory z Sochaczewa, reprezentowana przez prezesa Bartosza Dąbrowskiego, wykonanie nadzorował Piotr Trzos.

Figura umieszczona na cokole przedstawia Matkę Bożą Szkaplerzną, zwaną też Matką Bożą z góry Karmel. Jej kult, związany jest z objawieniem się Matki Bożej św. Szymonowi Stockowi w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku – przełożonemu generalnemu zakonu karmelitów. Wtedy Matka Boża wskazała mu na szkaplerz, który poleciła nosić, aby chronił go od ognia piekielnego. Od tego czasu kult ten rozpowszechnił się na cały kościół katolicki. Na cokole kapliczki umieszczono datę jej powstania – AD MMXX – skrót AD – Anno Domini oznacza – roku Pańskim lub roku Pańskiego. Kolejne rzymskie cyfry MMXX- określają rok 2020. Słowa umieszczone na cokole kapliczki mają następujące znaczenie: POCIESZYCIELKO STRAPIONYCH – kościół wspomina, że w tym czasie w samotności wyszła Jezusowi naprzeciw Jego Matka. Nie mogła nic zmienić, nie mogła odebrać Mu krzyża, przyjąć na siebie tego cierpienia. Jednak zrobiła to, co mogła, pocieszyła Go, zaczęła z Nim duchowo nieść Jego krzyż, współcierpiała. Postępuje Ona tak z każdym ze swoich dzieci. Nie odbiera nam krzyża, bo każdy sam musi go nieść. Współcierpi z nami, pociesza, podnosi na duchu, nie zostawia nas w samotności. AVE MARYIA – Zdrowaś Maryjo, pozdrowienie anielskie – modlitwa chrześcijańska za wstawiennictwem Maryi, Matki Jezusa, oddająca cześć jej (wraz z prośbą o modlitwę wstawienniczą) i Jezusowi. Uznawana przez kościół katolicki i cerkiew prawosławną. Praktykowana jest również w niektórych kościołach anglikańskich. SALWE REGINA – (łac. Witaj Królowo lub Cześć Królowej) – antyfona ku czci Najświętszej Maryi Panny, śpiewana w kościele katolickim od dnia Najświętszej Trójcy (niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego) aż do adwentu. Antyfona ta kończy również modlitwę różańcową i jest często używana w czasie pogrzebów.

Głównymi fundatorami kapliczki byli Bartosz Dąbrowski, prezes firmy HM Faktory, oraz Andrzej i Ewa Kierzkowscy. Serdeczne podziękowania należą się również firmie Remontowo-Budowlanej Janusza Pycha z Kaptur, podwykonawcy firmy Strabag, która wykonała w ramach dobrej współpracy podbudowę i ułożyła kostkę brukową.

Kapliczkę poświęcił ks. Sylwester Łajszczak z parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie. W uroczystości udział wzięli okoliczni mieszkańcy, młodzież z sąsiadujących szkół oraz przedstawiciele samorządów, m.in. Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie, Selena Majcher, radna miejska, reprezentująca ministra Macieja Małeckiego, Piotr Trzos przedstawiciel firmy HM Faktory, artysta rzeźbiarz – wykonawca figury Bartłomiej Kurzeja, Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Małgorzata Dębowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie, Julia Jakubowska, dyrektor Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie, Marek Wernicki, dyrektor Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Zebrani podkreślili zgodnie, że kapliczka została misternie wykonana, z prawdziwym pietyzmem i szacunkiem dla figury Maryi. Wskazywali, iż przez kolejne długie lata będzie świadkiem naszej wiary, będzie nas w niej utwierdzać oraz zachęcać do modlitwy wszystkich, którzy będą ją omijać w drodze do domu, szkoły czy pracy.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz