Kanalizację zbuduje Trakt.

fot.archiwum
Reklamy

Burmistrz rozstrzygnął przetarg na budowę kanalizacji deszczowej w ul. Płockiej i części ulicy Łowickiej, skąd zebrana woda ma trafiać do nowego zbiornika retencyjnego, a potem posłużyć do podlewania miejskiej zieleni. Prace wykona kutnowskie przedsiębiorstwo Trakt za 3,28 mln zł.

Pod koniec ub. roku ratusz ogłosił przetarg na budowę deszczówki i zbiornika stanowiących część dużego projektu pod nazwą „Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta” składającego się z ośmiu elementów. Wartość robót oszacowano na 2,94 mln zł, tymczasem dwie firmy, które złożyły oferty przetargowe, oceniły je na 3,28 mln oraz 3,78 mln. Ponieważ przy takich wieloelementowych przedsięwzięciach nie wydziela się kwot na każde zadanie, ale jedną pulę na cały projekt, burmistrz mógł podjąć decyzję o zwiększeniu wydatków na jeden komponent i nie trzeba było w tym celu zwoływać sesji rady miasta. W praktyce oznacza to, że w ramach projektu przesunięto brakujące 350 tys. zł, a to pozwoli burmistrzowi zawrzeć umowę z wykonawcą i wprowadzić go na plac budowy.

Jeszcze w tym roku w trójkącie między ulicami Chełmońskiego, Rolniczą a Stacją Uzdatniania Wody (SUW) przy ul. Płockiej ułożone zostanie 1090 metrów kanalizacji deszczowej, powstanie kilkanaście studni i wpustów deszczowych. Na końcu sieci znajdzie się szczelny zbiornik retencyjny o pojemności 334 m3. Zgromadzony zapas wody w suche dni pomoże w utrzymaniu zieleni miejskiej.

W ramach „Rozwoju systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta” kupiono już samochód do utrzymania zieleni miejskiej, zbudowano kanalizację deszczową i wylot do Utraty oraz zbiornik retencyjny w Chodakowie, obecnie trwają prace na terenie Chemitexu, gdzie powstaje odwodnienie ulic Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej, a do jesieni wspomniane drogi zyskają także nową nawierzchnię. Dwa ostatnie elementy to budowa deszczówki w Płockiej oraz zbiornika retencyjnego na terenie SUW. Na zagospodarowanie wód opadowych samorząd zdobył dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pokryje w 70 procentach tegoroczne wydatki na ten cel.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz