Kanał, który stworzył miasto.

Pamiętający czasy Królestwa Kongresowego jeden z najlepiej zachowanych przykładów inżynierii tamtego okresu, jakim jest sochaczewski Kanał Królewski, zaczął odkrywać swoje tajemnice. Podczas jego penetracji pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wraz z ekipą Flymedia odnaleźli kolejne przedmioty związane z historią Sochaczewa.

 Jak poinformował nas Paweł Rozdżestwieński dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, pracownicy muzeum oraz ekipa Flymedia dokonali pierwszej od lat penetracji jednego z najstarszych i niedostępnych zabytków Sochaczewa, jakim jest Kanał Królewski.

Ponura pamiątka

Podczas eksploracji odnaleziono między innymi dwa karabiny, pistolet Beretta jedynka. Najciekawszym znaleziskiem jest żeliwna tablica z napisem „Der Gouverneur des Distrikts Warschau” (Gubernator Dystryktu Warszawskiego). W okresie niemieckiej okupacji był nim Ludwig Fisher. Do sierpnia 1944 roku jego siedzibą był warszawski pałac Brühla. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęto ewakuację urzędu. Jego funkcjonariusze uciekli w ostatnim momencie, powstańcy ostrzelali wycofującą się ze stolicy kolumnę, raniąc dwie sekretarki, samego Fishera, oraz zabijając jego zastępcę Hummela. Siedzibą urzędu stał się wpierw na krótko Helenów koło Pruszkowa, następnie Sochaczew, gdzie w okrojonym składzie funkcjonował on do stycznia 1945 roku – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński.

Dodajmy, że Fischer podczas pobytu w Sochaczewie mieszkał w czerwonkowskim pałacu. Z naszego miasta uciekł przed Armią Czerwoną na zachód. Tam został aresztowany przez aliantów i ekstradowany do Polski.

Czytaj dalej w najnowszym numerze Expressu Sochaczewskiego, który ukaże się 5 listopada

Jerzy Szostak

Fot.: MZSiPBNB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz