Jubileuszowy harcerski rajd.

25-27 września harcerze z sochaczewskiego hufca ZHP wezmą udział w 50. Mazowieckim Rajdzie Szlakami Walk nad Bzurą.

Rajd jak co roku ma przypomnieć o wydarzeniach kampanii wrześniowej, bohaterstwie polskiego żołnierza, przybliżyć nazwiska i dokonania najważniejszych dowódców. Uczestnicy przeniosą się do 1939 roku i podążając śladem bohaterów walk na Bzurą, będą mieli okazję poznać realia tego okresu w naszym mieście i regionie.
50. edycja imprezy podzielona zostanie na dwa etapy. Pierwszego dnia, w piątek 25 września, każdy z uczestników wybierze jedną z pięciu tras, którą dotrze do bazy rajdu w Brochowie. Patrole przed południem wyruszą na wybrane szlaki o długości od 17 do 27 km. Przejście tras nie będzie się wliczać się do punktacji gry terenowej, jednak organizatorzy przewidzieli specjalną premię za zrobienie zdjęć patrolu w charakterystycznych punktach trasy i pokazanie ich później w biurze rajdu. Po drodze harcerze odwiedzą cmentarze wojenne, pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone wydarzeniom sprzed 81 lat.

Drugi etap rajdu to sobotnia gra sprawnościowo-taktyczna, w czasie której uczestnicy pokonają pieszo trasę, wytyczoną mało uczęszczanymi drogami, biegnącą przez miejscowości Sochaczew, Juliopol, Mistrzewice i Brochów. W sumie do przejścia będzie około 16 km. Na tym dystansie znajdować się będą trzy punkty kontrolne z zadaniami nawiązującymi do wydarzeń Bitwy nad Bzurą. Dzień zakończy się koncertem pieśni patriotycznych i harcerskich w wykonaniu Zespołu HarceSz W.G.

Jubileuszowy Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą zakończy się w niedzielę o godz. 10.00 uroczystym apelem pod pomnikiem w Witkowicach, zbudowanym przez harcerzy w 1984 roku w hołdzie bohaterom Bitwy nad Bzurą. Tam nastąpi podsumowanie rajdu, wręczenie nagród i dyplomów, odczytany zostanie apel pamięci, harcerze złożą kwiaty pod pomnikiem. Następnie odbędzie się przemarsz reprezentacji harcerzy oraz gości do kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, gdzie w południe rozpocznie się msza święta w intencji żołnierzy września. Więcej informacji oraz regulamin rajdu dostępne są na stronie sochaczew.zhp.pl. Projekt wspiera miasto Sochaczew.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz