Jesienna nostalgia poetów.

SOCHACZEW Nietypowy koncert odbył się we wtorek 27 października w Kramnicach Miejskich. Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut przygotowało wieczór poezji „Wspomnij mnie – Jesienna nostalgia”. Spotkanie to realizowane było w ramach projektu „Poezja w sieci”, finansowanego z grantu otrzymanego przez Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

– Koncert ten był przygotowany i zaplanowany w ramach grantu z POPPS, więc musiał dojść do skutku, gdyż trzeba rozliczyć się z realizowanych projektów. Taka jest umowa i nic na to nie mogliśmy poradzić. To jest impreza kulturalna i zgodnie z wytycznymi sanitarnymi na tej sali mogło być 25 osób. Limitu nie przekroczyliśmy i dystanse były zachowane – wspomniała po koncercie Mirona Miklaszewska, prezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

Koncert otworzyła piosenka „Wspomnij mnie” w wykonaniu Danuty Kłos, śpiewającej a capella. W programie była poezja autorów okresu przedwojennego oraz autorów z „Atutu”. Znalazły się tu m.in. wiersze Mariana Hemara z okresu 20-lecia międzywojennego i powojenne – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wandy Chotomskiej, Zuzanny Giczanki, Felicji Kruszewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Kazimierza Wierzyńskiego, Włodzimierza Słobodnika, Feliksa Konarskiego, Leopolda Staffa i Ireny Tuwim. Przedstawione zostały też autorskie wiersze Teresy Zagajewskiej i Alicji Anny Kuberskiej – członkiń Atutu. Części utworów zabrakło z powodów technicznych, gdyż nie wszyscy zaplanowani wcześniej uczestnicy koncertu – ze względu na pandemię – zgłosili chęć udziału. Całość przygotowała i wyreżyserowała Grażyna Mikulska, a wiersze czytali – Danuta Kłos, Mirona Miklaszewska, Bogumiła Nowak, Krystyna Klatt, Janusz Budnik, Teresa Zagajewska i Zbigniew Smus.

Z publiczności były tylko dwie osoby. Koncert w całości można obejrzeć online na stronie facebook – Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut. To pierwsza relacja filmowa z koncertu Atutu, więc fachowcy od rejestrowania obrazu mogą wytknąć sporo niedoskonałości i wpadek. Jednak wszyscy włożyli w ten koncert wiele pasji i wysiłku.

Kolejna prezentacja przygotowywana w ramach grantu z POPS, ukazująca polską poezję, to „Koncert zimowy”. Planowany jest na początek grudnia. Również to spotkanie realizowane będzie w Kramnicach i także transmitowane na żywo oraz do obejrzenia po koncercie na facebooku.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz