Jesień na drodze.

Mamy astronomiczną jesień. Choć w ciągu dnia za zewnątrz jest ciepło, wieczory robią się chłodne, a wczesnym rankiem może zaskoczyć nas mgła. Jesień to również czas zmiany stylu jazdy.
Intensywne opady deszczu, mgła i wcześnie zapadający zmrok od razu kojarzą nam się z jesienią. Ograniczona widoczność na drodze, mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście, a w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy dostosować światła do panujących warunków, np. gdy widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania i kaptury utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi (niezależnie od wieku) poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Daje to kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

fot.policja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz