
Na ostatnim etapie przygotowań jest kolejne wydanie „Rocznika Sochaczewskiego”. Tym razem publikacja redagowana przez Radosława Jarosińskiego, wydawana przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ukaże się wyjątkowo w kwietniu. Cena rocznika, to 25 złotych.
Podobnie jak w poprzednich wydaniach, będzie zawierała materiały o najciekawszych wydarzeniach w naszym mieście w minionym roku. Po raz pierwszy zamieszczony będzie raport statystyczny o stanie Sochaczewa na 2019 rok, przygotowany przez Urząd Miejski. Z tego też powodu ten Rocznik będzie grubszy o 30 stron.
W tegorocznym wydaniu znajdziemy m.in. artykuł Pawła Rozdżestwieńskiego o powołanie Rady Muzeum oraz „Zapomniane chodakowskie cmentarze” autorstwa Waldemara Bronicza, artykuł był już publikowany w naszym tygodniku. Gratką dla miłośników historii Sochaczewa będzie bez wątpienia publikacja „Ostatni świadkowie”, podsumowująca wyniki badań przeprowadzonych na terenie walk z okresu I Wojny Światowej w gminie Nowa Sucha przez prof. dr. hab Annę Zalewską z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jak również artykuły: Spis powstańców warszawskich z dokumentów Związku Bojowników o Wolność i Demokrację odnalezionych na terenie powiatu sochaczewskiego” – Michała Górnego, „Działania wojenne 1914-1915 w rejonie Kamiona nad Bzurą” – Mariusza Samborskiego, czy „Saperskim szlakiem – wspomnienia z 1939 roku ppor. Mariana Kabalskiego” autorstwa Michała Górnego.
W Roczniku znajdziemy również wzruszającą opowieść Agnieszki Poryszewskiej o Czesławie Wasilewskim, fotografie dokumentującym na zdjęciach Sochaczew pod niemiecką okupacją i zamordowanym przez Niemców, a zatytułowaną „Mamusiu, my się już chyba nie będziemy widzieć”. Z kolei Radosław Jarosiński zabierze nas w sentymentalną podróż po starym Zatorzu.
Natomiast dla najmłodszych, choć nie tylko, Jarosław Wróbel przygotował „Kolorowanki – Piechota Wojska Polskiego”.
Jerzy Szostak
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis