Jedyny taki rocznik w mieście.

Na ostatnim etapie przygotowań jest kolejne wydanie „Rocznika Sochaczewskiego”. Tym razem publikacja redagowana przez Radosława Jarosińskiego, wydawana przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ukaże się wyjątkowo w kwietniu. Cena rocznika, to 25 złotych.

Podobnie jak w poprzednich wydaniach, będzie zawierała materiały o najciekawszych wydarzeniach w naszym mieście w minionym roku. Po raz pierwszy zamieszczony będzie raport statystyczny o stanie Sochaczewa na 2019 rok,   przygotowany przez Urząd Miejski. Z tego też powodu ten Rocznik będzie grubszy o 30 stron.

W tegorocznym wydaniu znajdziemy m.in. artykuł Pawła Rozdżestwieńskiego o powołanie Rady Muzeum   oraz  „Zapomniane chodakowskie cmentarze” autorstwa Waldemara Bronicza, artykuł był już publikowany w naszym tygodniku. Gratką dla miłośników historii Sochaczewa będzie bez wątpienia publikacja „Ostatni świadkowie”, podsumowująca wyniki badań przeprowadzonych na terenie walk z okresu I Wojny Światowej w gminie Nowa Sucha przez prof.  dr. hab Annę Zalewską z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jak również artykuły: Spis powstańców warszawskich z dokumentów Związku Bojowników o Wolność i Demokrację odnalezionych na terenie powiatu sochaczewskiego” – Michała Górnego, „Działania wojenne 1914-1915 w rejonie Kamiona nad Bzurą” – Mariusza Samborskiego, czy „Saperskim szlakiem – wspomnienia z 1939 roku ppor. Mariana Kabalskiego” autorstwa Michała Górnego.

W Roczniku znajdziemy również wzruszającą opowieść Agnieszki Poryszewskiej o Czesławie Wasilewskim, fotografie dokumentującym na zdjęciach Sochaczew pod niemiecką okupacją i zamordowanym przez Niemców, a zatytułowaną „Mamusiu, my się już chyba nie będziemy widzieć”. Z kolei Radosław Jarosiński zabierze nas w sentymentalną podróż po starym Zatorzu.

Natomiast dla najmłodszych, choć nie tylko, Jarosław Wróbel przygotował „Kolorowanki – Piechota Wojska Polskiego”.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz