Jazz zabrzmi w Kontraście.

Fot. Rafał Dubicki Quartet
Reklamy

Sochaczewskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę 13 lutego o godzinie 19.00 na transmisję online koncertu zespołu Rafał Dubicki Quartet. Zespół gra głównie w jazzowych klimatach. Grupa ma zróżnicowany repertuar, w tym również filmowy. Transmisja live z koncertu będzie dostępna bezpłatnie na fanpage’u Klubu Kontrast na facebooku.

Koncert ten jest bardzo atrakcyjną propozycją dla miłośników muzyki. Jednak nadal wszyscy żałują, że nie będzie można obejrzeć go na żywo. W skład kwartetu wchodzą doświadczeni i utytułowani jazzmani polskiej sceny muzycznej. Są to Rafał Dubicki, grający na trąbce, Michał Sołtan na gitarze, Mateusz Woźniak na kontrabasie oraz Adam Lewandowski na perkusji.

Pasjonat nie tylko trąbki

Rafał Dubicki Quartet to jedna z największych gwiazd sceny jazzowej w Polsce. Muzycy mimo młodego wieku mają już sporo osiągnięć na swym koncie.

Rafał Dubicki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Bydgoszczy. Jako trębacz współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami, m.in. Ray’em Wilsonem & Genesis Orchestra, Alexem Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Eljazzem Big Banderm.

Rafał nagrał wiele płyt jazzowych oraz rozrywkowych, jak również muzykę filmową do filmu „Jestem mordercą”, nagrodzonego na festiwalu filmowym w Gdyni. Artysta ten zdobył główną nagrodę na konkursie improwizacji Baszta Jazz Festiwal 2016, nagrodę specjalną na Europejskich Integracjach Muzycznych 2011. W 2019 roku nagrał i wydał autorską płytę „Story About Emotions”, która oceniona została jako dojrzały debiut młodej sceny.

To pierwszy studyjny album z kompozycjami Rafała Dubickiego. Artysta zaprezentował na niej własne utwory. To była również pierwsza płyta w katalogu w wydawnictwa Soltan Art Group. Od niej też zacieśniła się współpraca z Michałem Sołtanem i stworzenie podwalin pod Rafał Dubicki Quartet. Trębacz w środowisku muzycznym znany jest jako zdecydowany zwolennik finezyjnej swobody dźwięków i wyznawca swingu.

– Poprzez koncerty, sesje nagraniowe oraz kontakty z wieloma twórcami nabyłem elastyczność i szeroki pogląd na muzykę. Tworząc utwory, przede wszystkim jako trębacz jazzowy, kierowałem się wytycznymi zgodnymi z tematyką gatunku. Uważam, że muzyka jako taka jest dziedziną, w której nie istnieją żadne granice formotwórcze, co pozwala nam na kreowanie każdej możliwej konstelacji – mówi o swej twórczości Rafał Dubicki w jednym z wywiadów.

Indywidualiści razem

Z kolei Michał Sołtan, to wokalista, gitarzysta, performer i producent. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest też liderem zespołu Imagination Quartet, z którym grał koncerty na festiwalach jazzowych w Chinach, Niemczech, Danii i Polsce. Obecnie pracuje nad nowymi singlami, m.in. z Christopherem Li’nardem Jacksonem, wybitnym basistą z Nowego Jorku.

Rozwija także swoje wydawnictwo Soltan Art Group, w którym pierwszą wydaną płytą jest „Story About Emotions” Rafała Dubickiego. Natomiast singiel „Origami Blues” znalazł się na Liście Przebojów Trójki. W czasie kwarantanny pobił rekord krótkich występów balkonowych, czyli 64 dni wychodził bez przerwy na balkon, by własnymi piosenkami, i nie tylko, umilić czas swym sąsiadom.

Kontrabasista Mateusz Woźniak zajmuje się nie tylko jazzem. Jako muzyk orkiestrowy i klasyczny współpracuje z licznymi instytucjami kultury i orkiestrami. Brał udział m.in. w projektach związanych z muzyką kameralną, symfoniczną i operową, występując przy tej okazji pod batutą uznanych dyrygentów. Artysta występował w największych festiwalach w Polsce, m.in. Slot Art Festiwal, Green Olsztyn Festiwal, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Open’er. Koncertował we Włoszech, Chorwacji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, a ostatnio na Primavra Barcelona w Hiszpanii. Jest członkiem zespołu Rock meets Classic, z którym odbył w 2018 i 2019 trasy koncertowe po Niemczech i Szwajcarii, dając około 30 koncertów.

Czwarty z członków Quartetu to perkusista Adam Lewandowski, występujący najdłużej z grupy na scenie profesjonalnej, bo od 1977 roku. W latach 1981-84 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym dla CBS Records nagrał w Grecji płytę „Plaka Nights”, a w Jazz Jamboree w 1983 roku grał przed Milesem Davisem. Współpracował z Januszem Stroblem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim. Współtworzył pierwszą polską stację radiową grającą muzykę jazzową – Radio Jazz. Artysta jest Odznaczony medalem Gloria Artis.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz