Jazz na Mikołajki.

fot.pixabay

SOCHACZEW Sochaczewskie Centrum Kultury na koncert online w sobotę 5 grudnia na godzinę 19.00. Gwiazdą tym razem jest zespół Artur Dutkiewicz Trio. Koncert transmitowany będzie na profilu Sochaczewskiego Centrum Kultury. Artyści zaprezentują swoje najnowsze utwory z ostatnich płyt „Prana” oraz „Traveller”.

Wraz z liderem zespołu Arturem Dutkiewiczem grającym na fortepianie, wystąpi Michał Barański, mistrz kontrabasu, oraz perkusista Łukasz Żyta.

Artur Dutkiewicz, pianista i kompozytor, który koncertował w blisko 70 krajach świata – od USA przez Europę, Afrykę, Azję, po Australię i Nową Zelandię. Miesięcznik Jazz Forum w 2012 nadał mu tytuł „Ambasadora polskiego jazzu”. Artysta pochodzi z Pińczowa i jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Ukończył wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji. Jest też laureatem konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. To również finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 roku, transmitowany przez Radio France. W latach 1990-93 często koncertował we Francji solo oraz z Tomaszem Szukalskim, Alainem Brunetem i Pierrem Michelotem. Współpracował m.in. z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Występował na Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival Budapest, Int. Jazz Plaza Festival Havana, Polish Film Festival Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, BJ Ninegates Jazz Festival Pekin i wielu innych. Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Z kolei Michał Barański to wybitny polski kontrabasista, który już w wieku 13 lat grał w kwartecie amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA. W trakcie studiów współpracował m.in. z Bennie Maupin, Nigelem Kennedy, Danem Tepferem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Carmen Moreno. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. Przez Jazz Forum uznany za najlepszego kontrabasistę w Polsce. Jest wykładowcą klasy kontrabasu na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Natomiast perkusista Łukasz Żyta to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca w klasie perkusji jazzowej na AM w Krakowie. Współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Agą Zaryan, Lee Konitzem, Bennie Maupinem, Dino Saluzzi i Davidem Murray’em.

Oprac. BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz